Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür-sanat üretimini desteklemek ve geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2012’de yılında başlattığı Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü vermeye devam ediyor. Klasik müzik alanında gelecek vaadeden genç müzisyenlere verilen 15 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün bu yılki sahibi, 21 yaşındaki kemancı Veriko Tchumburidze oldu.

Veriko Tchumburidze’ye 15 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi. Bülent Eczacıbaşı, ödülle ilgili olarak “2013 yılında İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde solist olarak yer alan, 2016’da bir kez daha festival kapsamında dinleyicilerle buluşan ve verdiği konserler ve kazandığı ödüllerle ülkemizi yurtdışında başarılı bir şekilde temsil eden Veriko Tchumburidze’yi gönülden tebrik ediyorum. Başarılarını gurur ve mutlulukla takip edeceğiz” dedi.

Veriko Tchumburidze kimdir?

1996 yılında Adana’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Veriko Tchumburidze, ilk öğretmeni olan annesi Lili Tchumburidze’den aldığı müzik eğitiminin ardından Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdi. 2004 yılında Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması ve 2006’da Gürcistan Ulusal Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan Tchumburidze, 2010 yılında Güher & Süher Pekinel’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” bursu kapsamında Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 2012 yılında 7. Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması’nda birinci olmasıyla uluslararası arenada dikkatleri üzerine çeken Veriko Tchumburidze, 2016 yılında en prestijli yarışmalardan biri olan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nı kazandı.
41. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde de çalan Tchumburidze, bu konserin ardından Seiji Ozawa Oda Müziği Akademisi ve Verbier Festivali’ne katılmak üzere davet aldı.

44. İstanbul Müzik Festivali’nde Trio Arte grubunun üyesi olarak Özkan Manav’ın İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine yazdığı yeni dünya prömiyerini yaptı. Aynı yıl bu grupla Pietro Argento Uluslararası Müzik Yarışması’nda oda müziği kategorisinde birincilik kazandı. Bugüne kadar Zürih Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Brandenburg Devlet Orkestrası, Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası, Sinfonia Varsovia gibi orkestralar eşliğinde konser verdi. Howard Griffiths yönetimindeki Münih Oda Orkestrası eşliğinde kaydettiği albüm Sony etiketiyle yayınlanan Tchumburidze, ayrıca Brandenburg Devlet Orkestrası eşliğinde Schindler’in Listesi eserini kaydetti.

Teşvik ödülü genç müzisyenlere veriliyor

Aydın Gün Teşvik Ödülü, klasik müzik alanında enstrüman, şan, bestecilik ve şeflik branşlarında, halen eğitimini sürdürmekte olan ya da tamamlamış 30 yaş altı, önemli başarılara imza atmış ve gelecek vadeden genç müzisyenlere veriliyor. Ödülün seçici kurulu, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, Devlet Sanatçısı şef Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak‘tan oluşuyor.

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:09:04