Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Sanat sitesi Hyperallergic, 2017’yi baz alarak Almanya’dan Güney Afrika’ya, İspanya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne yayılan bir coğrafyada dünyanın en iyi 20 sergisini seçti. Listede Türkiye’den yer alan tek sergi ise Interregnum oldu.

9 Eylül ila 14 Ekim 2017 tarihleri arasında Protocinema’da sanat severlerle buluşan Adrian Paci imzalı film projesi “Interregnum” (Fetret) sayesinde Türkiye’de listeye 17’inci sıradan girmeyi başardı. 20’inci yüzyıl diktatörlerinin cenaze görüntülerini birleştiren video projesi bir gün mutlak güce sahip olanların, öldüklerinde arkalarında bıraktığı düzenin çökeceğini hatırlatıyordu.

2017’nin en iyi ilk üç sergisi

Karanlık geçen bir yılı ilham ve sanatla aydınlatmaya çalışan bu sergilerde ilk sırayı Rus Devrimi’nin 100 yılını anlatan Yekaterinburg Güzel Sanatlar Müzesi’ndeki “Soothsayers of Oncoming: Russian avant-garde in the 1910s and 1920s” aldı. Almanya’nın Münster kentinde 10 yılda bir yapılan ve tüm şehre yayılan etlinliğin beşinci edisyonu “Skulptur Projekte Münster 2017” ise listenin ikincisi oldu. İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen ve LGBTİ+ tarihe ve LGBTİ+ kimlikli sanatçıların işlerine odaklanan “The Other’s Gaze: Spaces of Difference” yılın en iyi üçüncü sergisi seçildi.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:19:36