Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Torbalı ilçesinin simgesi tanrıça Demeter ve kızı Persephone’nin (Kore) heykeli kaldırılarak yerine Osmanlı tuğrası anıtı dikildi.

İzmir’in Torbalı ilçesinin Atatürk Meydanı’nda yıllardır yer alan Demeter ve Persephone heykeli ilçenin 5 bin yıllık tarihini simgeliyordu. 1970’lerde Torbalı yakınlarındaki Metropolis Antik Kenti kazılarında bulunan ve milattan önce 2’inci yüzyıla ait heykelin orijinali İzmir Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüş, bir kopyası da meydana dikilmişti. Bizim Torbalı adlı yerel yayının haberine göre, 14 Mart gecesi hiçbir bilgi verilmeden yerinden sökülen heykelin yerini Osmanlı tuğrası aldı.

Torbalı Belediyesi suskun

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, İkiz Kız Kardeşler adıyla bilinen heykellerin neden kaldırıldığı ve neden değişikliğe gidildiğine dair herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Mitolojide Demeter ve Persephone

Yunan mitolojisinde Persephone, baş tanrı Zeus ile Demeter’in kızıdır. Asıl ismi Kore olan Persephone, Hades tarafından yeraltına kaçırılınca Persephone adını alır. Persephone yeraltında Hades’in sunduğu nardan yediği için yeryüzüne çıkma hakkını kaybeder ve yeraltında yaşar. Annesi Demeter’in ısrarları sonucunda, kış mevsimi haricinde yeryüzünde yaşamaya hak kazanır. Bu yüzden mitolojide ölülerle ve yeraltıyla olduğu kadar hasatla da ilişkilendirilir. Demeter ise, tarımın, bereketin, mevsimlerin ve anne sevgisinin tanrıçasıdır. Homeros’un destanlarında, “güzel saçlı kraliçe” ya da “güzel örgülü Demeter” diye geçer.

 

İlgili Haberler

Bir heykel hırsızlığı: İlhan Koman’ın heykeli kayboldu

 

Rolf Westphal’in İtfaiye Meydanı’ndaki heykeli yıkıldı

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-20 01:16:53