Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Bu yıl 27. yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali 3-19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Birçok farklı mekanın ev sahipliği yapacağı festivalin açılış konseri The Seed’teki Vanessa Rubin & Trio olacak. Yakın zamanda Herbie Hancock, Woody Herman Orkestrası ve Jazz Crusaders ile dünya turnesine çıkan Oiolu caz şarkıcısı dinleyicinin şehrin caz haline giriş yapmasında etkili bir seçim.

Festivalin ‘Cazın Ustaları’ bölümünde ise Abdullah İbrahim & Ekaya ve Hugh Masekela, Chucho Valdes ve Gonzalo Rubalcaba (%100) Trance (%75) ilw Emin Fındıkoğlu +12 yer alıyor. 8 Kasım Çarşamba akşamı Babylon’da gerçekleşecek Emin Fındıkoğlu + 12 konseri, aynı zamanda Mehmet Uluğ’u anma gecesi olacak.

Ülkedeki en uzun soluklu festivallerden biri olan Akbank Caz Festivali’nde, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, genç dinleyicileri de düşünerek hem İstanbul’da hem de diğer şehirlerde birçok etkinlik düzenleneceğini belirtiyor. 20 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında üniversite öğrencilerini Jehan Barbur ile buluşturacak Muğla, İzmir, Eskişehir, Bolu, Adana, Mersin, Kayseri ve Ankara konserlerini içeren Kampüste Caz bu etkinliklerden biri.

Festivalin favori uygulaması Şehrin İyi Hali. Bu, üniversite öğrencilerine yönelik hali hazırda üç yıldır devam etmekte olan bir uygulama. Ahmet Uluğ bu uygulamadan bahsederken ‘Avrupa’daki, yaş ortalaması yüksek festivallere kıyasla Akbank Caz Festivali’nin gençlerden yoğun ilgi gördüğünü’ vurguladı. Bunun gerçekleşmesindeki başarı oranı, festivalin mümkün oldukça gençlere hitap eden olanaklar üzerine çalışıyor oluşuyla da paralel olmalı. Şehrin İyi Hali kapsamında, toplum yararına projelerde gönüllü olarak çalışan 100 genç Volswagen Arena’daki Bonobo konserini izleme imkanı bulacak.

Gençlerin yanı sıra çocukları da unutmak istemeyen festival komitesi programa Çocuk Atölyesi de eklemiş. 11 ve 18 Kasım’da gerçekleştirilecek bu atölye, Çocuklarla Caz: Bir Varmış Bir Cazmış olarak isimlendirilmiş.

Festivalin mekanları arttı

Festival 14 farklı ülkeden 222 sanatçıya ev sahipliği yaparken, 36 mekanda 53 konser, 3 söyleşi ve 15 atölye çalışması gerçekleştirecek. Akbank Sanat, Babylon, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi festivalin mekanları arasında. Geçen yıl iki konser verilen CKM’de bu yıl üç konser verilecek. Akbank Sanat’ta bu yıl da 3 yabancı, 3 yerli caz grubunun konseri, 2 atölye ve 1 söyleşi gerçekleşecek.

Cem Tuncer, Engin Recepoğulları ve Volkan Hürsever’in konseriyle sonlanan geceden en akılda kalan söz ise Ahmet Uluğ’un:

“Ülkede yaşanan tüm sıkıntılara rağmen bir ışığı yanar durumda tutmaya çalışıyoruz.” 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:32:11