Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

 

Her yıl gerçekleşen Yaşar Holding‘in desteğiyle düzenlenen 37. Dyo Resim Yarışması’na İstanbul Genç Sanatçılar İnsiyatifi’nden gölge düşüren iddia…

İnsiyatif’in sanatatak.com‘a gönderdiği belgeler içeren mektuba göre yarışmanın şartnamesi jüri tarafından ihlal edildi.  İnsiyatif, yarışmanın şartnamesi, ödülün daha önce sergilenmemiş resimlere verilmesi gerektiği yönünde gayet açıkken bu yıl ödül alan resmin daha önce sergilendiğini belgeliyor.

Filiz Piyale’nin resmi Dyo resim yarışmasından önce sergilenen resmi.

İstanbul Genç Sanatçılar İnsiyatifi, ödüllü resmin, İki Kuşak Bir Arada III sergisinde, 6-28 Şubat 2017 tarihleri arasında Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sergilendiğini yarışmanın etiğini ve şartname hükümlerinin böylelikle ihlal edildiğini, pek çok sanatçı ve gencin emeklerini erozyonu uğrattığını savunuyor ve kendilerini şöyle ifade ediyorlar:

“Takdiri kamuoyuna, Yaşar Holding’e, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’na, sayın jüri üyelerine bırakıyoruz. İddialardan dolayı yarışmanın şaibeli olduğunu düşünüyor, yarışmanın kurumunun, Filiz Piyale’nin ve jüri üyelerinin ödülü iade etmesini ve özür dilemelerini bekliyoruz.”

Bundan üç yıl önce 2014 yılında Dyo Resim Yarışması, Metin Çelik‘in Çilek Seven Kadın resmine yapılan sansür iddialarıyla gündeme gelmiş iddialar sonucu jüri üyesi Aydın Ayan jüri üyeliği görevinden istifa etmişti.

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-11 06:03:08