Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İstanbul Müzik Festivali, 29 Mayıs Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek ödül töreni ve açılış konseriyle 45’inci kez müzikseverlerle buluşuyor. Bu yıl Sıradışı temasıyla yola çıkan festival, klasik repertuvarın yanı sıra yeni keşifler ve disiplinlerarası çalışmalarla farklı konser deneyimleri vadediyor.

Alina Pogostkina

21 Haziran’a kadar devam edecek İstanbul Müzik Festivali’nde Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne solo olarak yer alacak. 15 farklı mekanda gerçekleşecek programda St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebéne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi topluluklar da konuk olacak.

Fazıl Say

Genç yıldız Andrei Ioniță

2015 Çaykovski Yarışması Viyolonsel Dalı birincisi Andrei Ioniță’ye Sascha Goetzel yönetimindeki festivalin Yerleşik Orkestra sponsoru Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşlik edecek. 

The Times’ın “Son on yıldır çıkmış en heyecan verici viyolonselcilerden biri” olarak nitelendirdiği Andrei Ioniță, genç yaşına rağmen ulaştığı başarılarla müzik dünyasının kısa sürede dikkatini çeken bir yetenek. BBC tarafından 2016-2018’in Yeni Kuşak Sanatçısı seçilen Ioniță yeni sezonda BBC Orkestralarıyla çalacak; ayrıca Marlboro Müzik Festivali’nin konuğu olacak.

Philip Glass

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise bu sene 80. yaşını kutlayan ve son eseri 11. Senfoni’nin Türkiye prömiyerini İstanbul Müzik Festivali kapsamında 16 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde yapacak olan Philip Glass’a takdim edilecek. Törene katılamayacak olan Glass, özel bir videoyla ödül konuşmasını aktaracak.

15 farklı mekan 15 farklı deneyim

Festival bu yıl, 8 tanesi ilk defa kullanılacak 15 farklı mekâna yayılacak. İlk kez kullanılacak mekanlar arasında 4 Haziran Pazar akşamı Sonsuz Aşk konserine de ev sahipliği yapacak Kapalıçarşı yer alıyor.

3 Haziran Cumartesi günü Yeniköy’de yer alan beş farklı kilisede gerçekleştirilecek Müzik Rotası ile 2 Haziran Cuma akşamı Galata Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilecek Gülistan konserleri de ilk haftanın sıradışı mekanlarında gerçekleştirilecek sıradışı konserler olacak..

45. İstanbul Müzik Festivali’nin programında yer alan dikkat çekici topluluklardan St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, iki konserle festivalin konuğu olacak. İlki 9 Haziran Cuma akşamı, Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek konserde topluluk, izlenimci müziğin en iyi yorumcularından Hüseyin Sermet ve kuşağının gelecek vadeden piyanistleri arasında gösterilen Yunan piyanist Vassilis Varvaresos’a eşlik edecek. Türkiyeli dinleyicilerle ilk kez bu konserde buluşacak olan topluluk, Rusya’nın en önemli şeflerinden Juri Gilbo’nun yönetiminde sahne alacak. Ertesi akşam yine Aya İrini Müzesi’ndeki ikinci konserde orkestra sıradışı çellist Alexander Kniazev’e eşlik edecek.

“Sıradışı” söyleşiler

Festival kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştirilen Konsere Doğru söyleşileri bu yıl daha da zenginleşerek, Asuman Kafaoğlu-Büke danışmanlığında oluşturuldu.  “Sıradışı” teması etrafında şekillenen festivalde edebiyattan resme, felsefeden bilime çok farklı konular sıradışı bir biçimde ele alınacak. Etkinlikler kapsamında Hülya Düzenli, Mert Taner, Prof. Dr. Cem Say, Enis Batur, Nilüfer Kuyaş, Aydın Büke, Ercüment Cengiz, Tuna Kiremitçi, Küçük İskender ve Aykut Köksal edebiyattan resme, felsefeden bilime farklı konularda sohbetler gerçekleştirecek. 

Trio Immersion

Ücretsiz konserler

Festivalin büyük ilgi gören ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri serisi bu sene 4 Haziran Pazar sabahı saat 11.00’de Avusturya Kültür Ofisi’nde Trio Immersio konseri ile başlıyor. 10 Haziran Cumartesi sabahı yine saat 11.00’de bomontiada’da başlayacak ikinci konserde ise geçtiğimiz festivalde Beethoven Akademi Orkestrası eşliğindeki performansıyla dinleyicileri büyüleyen yıldız piyanist Herbert Schuch, bir sürpriz yaparak piyanist eşi Gülru Ensari ile birlikte dinleyicilerle buluşacak.

Bu yıl ilk kez festival mekânları arasına katılacak bomontiada, 17 Haziran Cumartesi akşamı her yaştan ve her türden müzikseverin ilgisini çekecek bir konsere ev sahipliği yapıyor. Açık alanda bomontiada sponsorluğunda saat 21.00’de ücretsiz olarak gerçekleştirilecek “Sampling Baroque: Exposing Handel” başlıklı konserde, Burak Özdemir ile topluluğu Musica Sequenza, Barok müziği günümüzün müzik formları ve tınılarında yeniden uyarlayacak. “Yeni pop: Barok!” sloganı ile yola çıkarak klasik müziği çevreleyen duvarları kırmayı hedefleyen Almanya merkezli topluluk, erken dönem müziğinden elektro-akustiğe uzanan performanslarıyla günümüzün önde gelen klasik müzik festivallerinin yanı sıra genç neslin nabzının attığı mekânların da düzenli konukları arasında yer alıyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 20:55:49