Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışması’nın iptal edilmesi kararına itiraz etmek için yeni bir yarışma organize ediliyor. Bu yıl ilk kez gerçekleşecek 54. Ulusal Yarışma, hem Türkiye sinemasının tarihini korumayı ve kutlamayı, hem de sinemacı ve izleyicilerin kaygılarını gözeten bir festival kültürü oluşturmanın yollarını aramayı amaçlıyor. Bir süredir sansür ve boykotla anılan film festivallerinin, aslında çok sesli sanat etkinlikleri olabileceğini göstermek istiyor.

“Bir Gün Yine Döneceğim O Şehre”

54. Ulusal Yarışma, Behlül Dal’ın dizelerini slogan olarak kullanıyor: “Bir Gün Yine Döneceğim O Şehre”

Uluslararası Antalya Film Festivali’yle eş zamanlı olarak 20-27 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 54. Ulusal Yarışma’nın jüri üyeliğini yazar, sinemacı film festivali ve yöneticiliği de yapmış Hülya Uçansu, aktör Kadir İnanır, sinema ve tiyatro oyuncusu Nihal Yalçın, Sanat ve Edebiyat Nişanı sahibi sanatçı Sarkis, gazeteci, yazar, çevirmen Sevin Okyay ile yönetmen, senarist ve yapımcı Tayfun Pirselimoğlu üstlenecek. Ayrıca Tül Akbal Süalp, Okan Arpaç ve Ali Deniz Şensöz’den oluşan Sinema Yazarları Derneği SİYAD jürisi de bir ödül takdim edecek.

İstanbul’da gerçekleşecek

Bu yıl İstanbul’da düzenlenecek Ulusal Yarışma’ya katılmak isteyen sinemacıların 15 Ekim 2017 tarihine kadar internet üzerinden başvurularını yapacak. Seçilen filmler, 17 Ekim tarihinde açıklanacak.

54. Ulusal Yarışma, Antalya Film Festivali ile aynı tarihlerde, 20-27 Ekim 2017’de Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek. Ön elemeyi geçen filmler, daha önce pek çok festivalde jüri görevi üstlenmiş sinema profesyonelleri, sanatçılar, yazarlar tarafından değerlendirilecek. 54. Ulusal Yarışma’nın ödülleri, 26 Ekim 2017 tarihinde gerçekleşecek bir ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

Sansür ve baskıya karşı çağrı

Yarışmanın organizatörleri tepkilerini şu sözlerle dile getiriyor: “Sinemayı seven insanlar olarak bizlerin festivaller, bütçeler, ödüller üzerinde bir söz hakkımız olmayabilir. Anlatmak ve dinlemek istediklerimiz sansür ve baskıyla engellenmiş de olabilir. Ama filmlerimiz, zevklerimiz, hayallerimiz, tarihimiz her zaman bizlere aittir. Bunu göstermek isteyen herkesi 54. Ulusal Yarışma’ya katılmaya çağırıyoruz.”

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 17:46:55