Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Uluslararası Yazarlar Birliği‘nin (PEN) 1981’den beri her yıl 15 Kasım’da düzenlediği Hapisteki Yazarlar Günü‘nde bu yıl durumuna dikkat çekilen beş isimden biri KHK ile kapatılan JINHA editörü Zehra Doğan oldu. Kampanyanın bir parçası olarak aralarında Ai Weiwei, Neil Gaiman, Kamila Shamsie, Madeleine Thien ve Homero Arijdis’in bulunduğu dünya çapında sanatçılar, hapiste bulunan beş kişiye mektup yazdı.

Ai Weiwei’nin mektup yazdığı Zehra Doğan, hakkında örgüt propagandası suçlamasından kesinleşmiş 2 yıl 11 ay 22 gün hapis cezası nedeniyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Serbest bırakılması için çağrıda bulundu

BBC’nin haberine göre, tutuklu gazeteci Zehra Doğan için bir mektup yazan Çinli sanatçı Ai Weiwei, şu sözleri kaleme aldı:

“İfade özgürlüğünün kısıtlandığı otoriter bir toplumdan gelmeme rağmen, günümüzdeki gerçekliği yansıtan bir resim yaptığı için bir sanatçının tutuklanması karşısında şoke oldum. Eğer bir devlet, sanatçıları, gazetecileri veya yazarları bu şekilde hapsedebiliyorsa fikirlerin ve yaratıcılığın korunamadığı ve gelişemeyeceği karanlık bir çağda yaşıyoruz demektir. Böyle bir toplum, dünya çapında fikirlerin serbestçe tartışıldığı çağımızla başa çıkamaz, işleyen bir demokrasi için kesinlikle gerekli olan açık tartışmalar ve eleştirilerden mahrum kalır.

Eserlerinden etkileniyorum ve sana iyi dileklerimi yolluyorum. Bir an önce ve koşulsuz serbest bırakılman için çağrıda bulunuyorum. Türk hükümetinin sanatçılara, gazetecilere, yazarlara ve akademisyenlere yönelik yanlış tutumunun farkına varmasını umuyor ve düşünceleri yüzünden hapiste bulunan herkesi serbest bırakmasını talep ediyorum.”

Ai Weiwei’nin babası da hapishaneye muhalif bir ressam olarak girmişti. Cezaevinde resim yapamadığı için şiir yazmaya başlamış ve çıktığında tüm komünistlerin biricik şairi olmuştu çoktan…

Ai Weiwei’den Lego portreleri

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:54:31