Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Yeşim Özsoy‘un Afife Ödüllü oyunu Aksak İstanbul HikayeleriHistòries d’Istambul, a contra peu adıyla 13 Temmuz’da, İspanya’nın Barselona şehrindeki GREC Festivali‘nde prömiyer yapacak. Katalan tiyatro yapım şirketi Velvet Event S.L. ve GREC Festivali ortak prodüksiyonu olarak sahnelenen oyun, şehrin önemli tiyatrolarından Teatre Lliure’de Katalanca oynanacak ve 13-16 Temmuz tarihlerinde her akşam saat 21:00’de sahnelenecek.

Özsoy’un 2004 yılında Osmanlı müziğindeki “aksak ritim” ögesinden yola çıkarak yazıp yönettiği ve prömiyerini, Mayıs 2004’te 14. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirdiği “Aksak İstanbul Hikayeleri“, 2006 Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı Ödülü’ne layık görülmüştü.

Aksak İstanbul Hikayeleri, 2005 yılında Köln’de gerçekleştirilen Türk-Alman Tiyatro Festivali kapsamında Studiobühne Köln‘de seyirciyle buluştu. 2010’da Fransız Kültür ve İKSV işbirliğiyle Fransa’da gerçekleştirilen “Saison de la Turquie” (Türkiye Mevsimi) etkinliklerinde, Maison des Metallos sahnesinde, Cynthia Gava yönetiminde okuma tiyatrosu olarak sahnelendi. 2012 yılında Lüksemburg’da da Sınır Tanımayan Metinler Festivali kapsamında Kulturfabrik Kültür Merkezi’nde ve Fransa’da okuma tiyatrosu olarak sahneye taşındı.

Yeşim Özsoy

İlk kez bir Türkiyeli oyun yazarı atölye verecek

Festival için Barselona’ya gidecek olan Yeşim Özsoy, ayrıca Barselona’nın en önemli oyun yazarlığı merkezi La Sala Beckett Tiyatrosu’nda 10-12 Temmuz tarihleri arasında oyun yazarlığı atölyesi verecek. Üç gün boyunca günde altı saat sürecek ve İngilizce olarak verilecek atölyenin başlığı “Bilinç Altından Kağıda Oyun Yazarlığı Atölyesi”. La Sala Beckett Tiyatrosu’nda atölye verenler arasında Simon Stephens ve Maria Salzmann gibi dünyaca ünlü oyun yazarları ve Katalan yazarlar var. Özsoy’sa burada ders veren ilk Türkiyeli oyun yazarı olacak.

Aksak İstanbul Hikayeleri / “Històries d’Istambul, a contra peu”

Yazan: Yeşim Özsoy

Dramaturji: Carles Batlle

Çeviri: Carles Batlle ve Yıldıray İleri

Yöneten: Joan ARQUÉ SOLÀ

Oyuncular: Mercè Aránega / Francesc Ferrer / Elena Fortuny / Carles Gilabert / Jordi Martínez / Magda Puig

Dekor ve Işık Tasarımı: Adrià Pinar

Kostüm Tasarımı: Rosa Lugo

Müzik: Nuu

Yardımcı Yönetmen: Andreu Martínez

Teknik Direktör: David Pascual

Prodüksyiyon: Carles Manrique (Velvet Events)

Dağıtım: Elena Blanco (Magnetica Management)

 

 

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:56:10