Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

“Türkiye’nin yeni sanat buluşması” sloganıyla 21-24 Aralık 2017’de Galata Rum Okulu’nda gerçekleşen BASE İstanbul‘da yer alan bir eser koleksiyoner Kerem Şahinboy tarafından “intihal” ile suçlanıyor.

Nuh’un Gemisi

Kap-it-al 3

Koleksiyoner, Ömer Sedat Yenidoğan‘ın 2017 üretim tarihli “Nuh’un Gemisi” adlı fotoğrafın daha önce satın aldığı ressam Metin Çelik‘in 2016 yılında yaptığı “Kap-it-al 3” adlı resme dayandığını iddia ediyor.  Şahinboy’un mektubu şu şekilde:

 

Değerli Base.IST Yöneticileri,

Ressam Metin Çelik’in 2016 yılında yaptığı “Kap-it-al 3” isimli eserinin koleksiyoneriyim. Organizasyonunuzu ve üstlendiğiniz görevi beğenerek takip ediyorum. 2017’deki son etkinliğinize de büyük bir merakla katıldım; birkaç oturumda dinleyici oldum ve sergilenen eserleri görme fırsatı buldum. Size bu yazıyı göndermeden, öncelikle etkinliğinizin tamamlanmasını sonra da belki bir özeleştiri sizin veya küratörleriniz tarafından kamuya yapılır ümidiyle beklemeyi tercih ettim.

Günümüzde Türk resmi merkezinde diğer plastik ve dijital sanatları da ne yazık ki kapsamına almış olan intihal, çalıntı fikir ve görsellerin farklı ambalajlar ve sanatçı(!)lar tarafından sunumu sorunu tartışılmaktadır. Bu konu güncel olarak RH+ Art Magazin’de, Benzer İşler ismindeki sosyal medya hesaplarında ve birçok kaynak tarafından su yüzüne çıkarılmaktadır. Bir sanatsever, bir resim sanatı hayranı ve bir koleksiyoner olarak sanat üretenler, sergileyenler, yazanlarla beraber aynı tarafta olduğumu belirterek eleştirimin olumlu, yapıcı değerlendirilmesini rica ederim.

Metin Çelik, “Kap-it-al 3”, Tüyb, 145 x 190, 2016

Etkinliğinizde fotoğraf sanatçısı(!) Sn. Ömer Sedat Yenidoğan’ın 2017 üretim tarihli “Nuh’un Gemisi” isimli fotoğraf çalışması basit bir etkilenme veya esinlenmeden öte kurgu, imgeler, kompozisyon ve hatta malzeme olarak tam anlamıyla bir intihaldir. Sn. Yenidoğan beyaz renkli, kübik & köşeli kesimlere sahip hayvan maskelerini neredeyse bire-bir, “Kap-it-al 3″te olduğu üzere çıplak insan figürleri üzerinde ve yine birçok figürün farklı hayvan maskelerini taktığı kompozisyonda bir araya getirmiştir. Burada üzücü olan, etkinliğinizin “herkes gelip eserini asıp sergileyebilir” türünden bir etkinlik olmaması; aksine genç sanatçıları tanıtmak için detaylı küratöryel bir çalışmanın sergilenmiş olmasıdır. En azından bizim bildiğimiz bu şekilde. Bir başka deyişle, Sn.Yenidoğan çok ses getiren Metin Çelik Kaos & Kozmoz sergisinden çok etkilenip aynı işi fotoğrafta üretmiş olsa da bu çalışmanın küratörlerinizin algı, deneyim ve bilgi filtrelerinden geçmemesi beklenirdi. Müzelere gidip Rembrandt, van Gogh, Monet eserlerini kopyalayan akademi öğrencilerinin bu çalışmaları “bak ben çizdim” diyemeyeceği gibi, benzer bir olay da MamutArt 2017’de yaşanmış olsa da Base.IST’te yaşanmamalıydı diye düşünürdüm.

Diğer bir konu ise burada eseri sergilenen sanatçıların genç çocuklar olmaları. Hepsi çok yetenekli, gerçekten güzel şeyler, yaratıcı eserler, sıradışı, çarpıcı işler ortaya çıkartıyorlar. Bu tip “kopyala yapıştır” işleri sergiye koyarak onların ileriye dönük kariyerleri adına yapıcı bir imaj çizilmesine katkıda bulunduğunuza inanıyor musunuz? Bir sanatsever olarak beni üzen bir durum ne yazık ki konu intihal eserin sosyal medyada aldığı “harika, şahane, bayıldık, ne yaratıcısın” gibi yorumları dikkate almak zaten mümkün değil. Bu da koleksiyoner ve sanatsever olarak halkımızın (yani bizim) bilgi noksanlığımızın başka bir kanıtı. Gelinen nokta, sanat üreteni kopyacı, takipçisi dünyadan habersiz, küratör mukayese yeteneğinden yoksun, organizasyon yönetimi ise “eh daha ne yapalım arkadaş?”çı bir konumda bir araya geliyor. Belki bir sanatçı yukarıda tanımladığım içler acısı enstantaneyi resmeden bir eser üretir ve ben de satın alırım.

Lütfen bu geri bildirimi genç bir sanatçının emeğini gölgelemek amacıyla sunulmadığını biliniz. Fakat bu durumun da birçok intihal vakası gibi üzerine toprak atılıp fatiha okunmasını istemiyorum. Bir sonraki etkinliklerde yineleneceği deneyimleri yaşamamızı da istemiyorum (bkz. MamutArt & Mükerrem Baki Vakası). Bu tip bir intihal durumu karşsında benim maddi veya manevi bir talebim yok. Ne yazık ki henüz telif hakları, sanat kullanım, edinme, sergileme yayımlama gibi kanunlarımız Avrupa’yı 150 sene arkadan takip ediyor. Talebim, sizin ve sanatçının bu intihal durumuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama yapması. “Ben yaptım oldu.” yada “Beyaz renkli, kübik kesimli hayvan maskelerini çıplak insan figürleri üzerine geçirip fotoğrafını çekmek te mi yasak kardeşim?” gibi bir yanıt alırsam da Türkiye’de yaşadığının farkında olan bir vatandaş olarak çok da şaşırmayacağımı belirtmek isterim.

Saygılarımla

Kerem Şahinboy

 

İLGİLİ HABERLER

Mamut Art Project’te sahte eser görüldü

‘Kaos Kozmos’ Sergisi Üzerine Yedi Fragman

BASE: Türkiye’nin yeni sanat buluşması

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 20:55:20