Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Bengü Karaduman “Yankı” ile gölgesinin peşine düşüyor

Bengü Karaduman’ın Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı “Yankı – Echo” sergisi 14 Kasım’da ziyarete açıldı. 

Üretim pratiğinde desen, heykel ve video yerleştirme kullanan Bengü Karaduman işlerinde yine hem görsel hem de işitsel açıdan çarpıcı bir duygu ve düşünce zenginliği yaratmayı amaçlıyor. Yankı‘nın küratörü Öykü Özsoy, varoluşsal, sosyal ve siyasi krizlerin ortasında artık öngörülemez bir biçimde gelişen teknolojinin karşısında çaresiz günümüz insanına ulaşmaya çalıştığı sergiyi şu sözlerle özetliyor:

Krizin ortasındaki günümüz insanını sarsmaya çalışıyor

“Bengü Karaduman, sanatsal üretiminde “gölge”nin peşindedir. Kendi gölgesiyle hesaplaşırken aynı zamanda toplumsal hafızada yer eden olayların ardına, en derinine, gölgede kalan, fark edilmeyen tarafına bakmayı, ortaya çıkarmayı arzular. Bu olayların yarattığı sosyal ve psikolojik titreşimleri irdeler ve unutulmasına, göz ardı edilmesine izin vermez.

“Bengü Karaduman’ın yapıtları bağırmaz, ancak sessiz bir gücü vardır. İşlerinin anlatısında öncelikle kendisini irdeler ve bunu farklı medyalar aracılığıyla bize aktarır.

“Yaşadığımız dünyanın baş döndürücü ve kontrol edilemez hızı içinde, bugünün insanının bir krizin ortasında olduğunu kabul edelim. Bir gelecek hayal edebilmek, bugüne tutunarak ve oradan geleceği şekillendirerek mümkün olabilir. Yerleşik olmak yerine göçebelik, ancak sadece “bir yerden diğerine hareket hali” olarak göçebelik değil; düşüncelerin, duyguların, inandığımız değerlerin de göçebeliği sonucu ortaya çıkan parçalı kimlikler, bunun yol açtığı hafızasızlık, ortak yapılardan kopuş, bireyin hayatında aldığı tüm kararları, hayat karşısındaki duruşunu da etkiler. Bengü Karaduman, belirsizlik dolu bu ortamda, yıkım, tekrar ayağa kalkma ve bu süreç içinde değişime uğrama döngüsünde; kendisini, bedenini ve ruhunun bulunduğu ortamı yeniden tanımlama ihtiyacıyla harekete geçer; etrafını gözlemleyerek topladığı ögeleri işler, bilinç ve bilinçdışının zamanlararası hareketini, gölgenin peşinden giderek animasyonlarında, desenlerinde işler. Sonrasında ne tepki vereceğimizi görmek için bize doğru fırlatır ve yankısını bekler.”

“Yankı – Echo”  14 Kasım – 30 Aralık 2017 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi‘nde görülebilir.

Bengü Karaduman

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:56:01