Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Bir kadın olmadan yaşanmış olunmaz

Şevket Arık, Aşkın Bıçakları (Knives Of Love), tuval üzerine akrilik, 73x73cm, 2017Bir Kadının Günlüğünden 1, fotograf üzerine karışık teknik, 80x120cm, 2012Aykut Cömert, Taş Kağıt Makas, siyah-beyaz | renkli 2.32', HD, 2016Abidin Dino, Seyran Destanı dizisi, kağıt üzerine çini mürekkebi, 29x21,5cm, 1980

“Bir kadın olmadan yaşanmayacağı doğru değildir. Bir kadın olmadan yaşanmış olunmaz sadece…”
Karl Kraus

Yüzyıllardır sanatta kadın imgesi tanrıça olarak tapınılan kadın ya da sanatçıya ilham veren kadın olarak temsil edilmiş. Pandora’nın Kutusu’nda insan soyunu cezalandırmak için yaratılmış, Adem ve Havva’da ilk günah eylemini üstlenmiş. Erken dönemlerde doğurganlığı ile kutsiyet atfedilmiş, Antik Yunan döneminde bedeni yüceltilmiş kadının… Rönesans dönemiyle birlikte üzerindeki giysiyi tekrar çıkmış. Sonra ise birçok alanda karşımıza çıkmış. Delacroix’nin eserinde özgürlüğün simgesi olarak yer almasından Femme Fatale’dan meta-olarak kadın imgesinin kullanımına kadar birçok tartışmanın da odak noktasında. Şimdiye dek söylenen sözlerin, üretilen imgelerin üzerine ne eklenebilir?

Bu coğrafyada erkeğin gözünden kadın

EKAV’ın (Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı) 25. yıl etkinlikleri kapsamında, 25 erkek sanatçının kadınlara ithaf ettikleri resim, heykel, video art gibi farklı disiplinlerden oluşan yapıtları bir araya getirdiği sergi buna dair küçük bir katkı arzusundan hareket ediyor. Bu coğrafyada erkeğin gözünden kadına bakışın bir kesitini, farklı yaş gruplarından sanatçıların katılımıyla sunmaya çalışıyor.

Küratörlüğünü Döne Otyam’ın gerçekleştirdiği“Sine Qua Non/Olmazsa Olmaz” 7-31 Mart tarihleri arasında Ekavart Gallery’de izleyiciyle buluşacak.

Sanatçılar: Abidin Dino, Ali Raşit Karakılıç, Ali Şentürk, Ataol Behramoğlu, Aykut Cömert, Balkan Naci İslimyeli, Bedri Baykam, Erdal Duman, Fatih Aydoğdu, Ferhat Özgür, Fırat Engin, Harun Antakyalı, Horasan, İsmet Doğan, Koray Erkaya, Muhsin Akgün, Murat Tosyalı, Mustafa Duymaz, Mustafa Sevinç, Muzaffer Akyol, Osman Dinç, Sıtkı Kösemen, Şevket Arık, Yılmaz Aysan, Yusuf Taktak.

“Sine Qua Non // Olmazsa Olmaz”
7-31 Mart 2017
Açılış: 7 Mart Salı, Saat: 18:00

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:15:32