Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ridley Scott‘ın zamanının ötesindeki klasiği Blade Runner’ın (1982) 35 yıl sonra çekilen devam filmi Blade Runner 2049‘un basın gösterimi gerçekleşti. Yapım 6 Ekim’den itibaren Türkiye’de gösterime giriyor, ancak sansürlü olarak.

Filmin Türkiye versiyonundaki sansür Blade Runner 2049’un film eleştirmenlerine yapılan basın öngösteriminde ortaya çıktı. Bazı sahnelerde aniden yakın plana geçilirken görüntü çözünürlüğünün belirgin biçimde düşmesi, atlamalar, diyaloğun bölünmesi dikkat çekti. Konuyu ilk olarak film eleştirmeni Burak Göral, Twitter hesabında gündeme getirdi ve çıplaklık içeren görüntülerin kadraj dışı kalacak şekilde perdeye geldiğini söyledi.

Sansür mü oto-sansür mü?

Sansüre uğrayan Blade Runner 2049’daki müdahalelerin Film Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu’nun kararı doğrultusunda mı yapıldığı yoksa dağıtımcının Türkiye’de alacağı yaş sınırlandırmasını asgariye indirme kaygısıyla oto-sansür mü uyguladığı henüz bilinmiyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:23:39