Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.
Şafak Çatalbaş, Didem Erk, Aslı Narin ve Elif Süsler “Blow Up: Kavunu Gördüm” adlı performatif sergileri ile 20-23 Nisan tarihleri arasında dört gün boyunca SALT Galata‘da olacak. Performanslar her gün saat 12:00’de Atölye II ve III’te başlayacak. Adını evcilleştirilen tohumların en eskilerinden olan kavundan alan sergi o tohumların binyıllardır insanlarla birlikte, tüm sesleri, konuşmaları, düşünceleri toplayan bir bellek olduğu fikri üzerine kurulu.
Şafak Çatalbaş şehirde kavunla birlikte dolaşıyor, kavunu şehrin değişik yerlerine bırakıp kaçıyor. Bu eylemini gerçekleştirirken sokakta kulak misafiri olduğu konuşmaları,”fısıltıları” topluyor ve içeriye taşıyıp süreç boyunca dönüştürüyor. Didem Erk, Çatalbaş’ın toplayıp ona getirdiği sokak diyaloglarından hareketle, İstanbul’da tarih boyunca terkedilmiş, el değiştirmiş mekanlara ve İstanbul’u terk eden insanlara mektuplar yazıyor.  Elif Süsler, Çatalbaş’ın kavunla yapmış olduğu performanslarından kaydettiği fotoğrafların ve videoların arka planındaki detaylara odaklanıyor. İmajların altına Erk’in mektuplarından ve ütopik/distopik kitaplardan aldığı ilhamla biriktirdiği cümleleri ekliyor. Aslı Narin, birbirinden parçalar ve detaylar alarak ilerleyen ve ilerleyecek bu mekanizmayı bir bütün haline getiriyor. Erk, Çatalbaş ve Süsler’in sürecinden parçaları birleştirerek fotoğraf ve metinle bir sanatçı kitabı ve (mekandaki sesleri kaydederek) bir ses kolajı oluşturuyor.”

“Kavunu Gördüm” eylem planı

Şafak Çatalbaş

Şehirde kavunla yaptığı performansların kaydını mekana imajlarla projekte edecek ve sergi süresince gerçek zamanlı bir performans gerçekleştirecek:

– Gün içinde belirli aralıklarla meditasyon/otomatik konuşma seansları yapacak.
– Her biri bir sokak diyaloğundan yola çıkacak seanslarda sessizlik ve kesintisiz konuşma birbirini takip edecek.
– Bu konuşmaları “tohum 1, tohum 2, tohum 3, tohum 4…” olarak kaydedecek.

Elif Süsler

Canlı bir montaj, kurgu deneyimi sunacak:

– Detay fotoğrafları ve cümle koleksiyonunuyla yeni bir kurgu yaratacak ve bu kurguyu mekana bir düzenek oluşturarak veya nesnelerin yüzeylerini kullanarak dağıtacak,
– imajlardaki figürleri kendi bedeniyle taklit ederek ve yürüyerek bir sonraki imaj ve cümleye karar verecek.
– Kavun performansının ”arka plan insanları” ve Google street view’den alınmış görsellerle oluşturulmuş iki tane video kuruluma ve mekansal kurguya eşlik edecek.

Aslı Narin

Erk, Çatalbaş ve Süsler’in yazdığı, ürettiği ve topladığı verilerden bir sanatçı kitabı oluşturacak. Sanatçı kitabı için sergi mekanına gelen ziyaretçilerden de geleceğin kavununu nasıl hayal ettiklerinin cevaplarını bir kutu içerisine yazılı olarak toplayacak. Bu yazıları spontan bir şekilde galeride mikrofondan sesli okuyacak, yapacağı ses kompozisyonu için de kaydedecek. Bu ses kompozisyonu kavun ve kavun çekirdeklerinden oluşturularak canlı olarak sergi mekanında kaydedilecek. Bu ses kompozisyonuna Şafak’ın konuşma seanslarından cümleler de kaydederek onları da ekleyecek.

Didem Erk

İstemdışı hafıza akışının kaydedileceği, belleğin performatif yönünün ifşa edileceği, sürekli bir mektup yazma eylemi gerçekleştirecek.

“Bir Rüyanın Sonu” İstanbul’da değişmiş olan mekanlara ve İstanbul’u terk etmiş insanlara gönderilmek üzere hazırdır. -Sevgili Serkildoryan, Sevgili Kelebek Korse, Sevgili Libraire de Péra- Mektupların göndereni, alıcısı ve adresi noksandır. Mektuplar belli aralıklarla mekana okunacaktır, şehirden kavunun topladığı fısıltılar performatif bir bilinç akışı ile önce harflere sonra seslere dönüşmeye açıktır. Mekanın sesi ve zihinsel mekan arasında gelgitler yaşanır.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:36:07