Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İstanbul’un eğlence hayatı gibi sanat hayatı da Beyoğlu’ndan Karaköy, Kadıköy ve Bomonti’ye taşınmaya devam ediyor. Bomonti’nin çehresini değiştiren Bomontiada‘da yer alan Bomontiada ALT‘ta bu hafta da fotoğraflı dinleti, dans tiyatrosu, tiyatro ve farklı projeler yer alıyor.

Dolu Kadehi Ters Tut ile Fotoğraflı Dinleti + DJ Zafer Sernikli

14 Kasım 2017

Saat 20:30

Vokalde Uğurhan Özay ve gitarda Mürsel Oğulcan Ava’dan oluşan Dolu Kadehi Ters Tut interaktif canlı performansı ile fotoğrafı birleştiren bir konser deneyimi için bomontiada ALT’ta. Seyirciyi de konsepte dahil eden etkinlik pop-up bir sergi ile konserin bitiminde lounge alanında dinleyicileri bekliyor. Katılımcılar kendi fotoğraflarından oluşan serginin tadını çıkartırken DJ kabininde Nihil Piraye’den de tanınan Zafer Sernikli bulunuyor.

Nursev Irmak Demirbaş – Bir Evren Tasarlama Denemesi

16-17 Kasım 2017

Saat 19:00

Misafir sanatçı programı ALT 001’in ilk konuğu olan Nursev Irmak Demirbaş’ın proje tasarımını ve yürütmesini yaptığı Bir Evren Tasarlama Denemesi bomontiada ALT’ta Stüdyo 1’de sanatseverlerle buluşuyor. Performans, zaman, mekan, nesne ilişkilerinin analizi ve bu ilişkilerin çeşitlenmesi yeni zaman, mekan, nesne ilişki kurguları oluşturmak üzerine bir çalışma.

Fatih Gençkal – Ellipsis

17 Kasım 2017 – 18 Kasım 2017

Saat 20:30 – 17:00

A Corner in the World Festivali kurucu genel sanat yönetmeni Fatih Gençkal’ın yönettiği Ellipsis, Antik Yunan tragedyası Troyalı Kadınlar’dan esinlenerek günümüzün yıkım görüntülerine doymuş zihinlerine bir yıkım hikayesi anlatıyor. Dünyanın ve bedenin evrenin merkezinde konumlandığı algısı ile tahayyülün sınırları, rastlantısallık ve rasyonelliğin iflasını yan yana koyup, sadece yenilenin değil tüm düzenin engellenemez çöküşünü resmetmeye yelteniyor. Bedenlerin ve mekanın muğlak bir hikaye çerçevesinde sahne-dışı etkenlerce manipüle edildiği koşullarda tanrılar ve insanlar, yolculuklar ve felaketler, savaşlar ve kayıplar dünyasında bir anlam anarşisi yaratıyor.

Proje Difüzyon – Sarı Güzergah

18 Kasım 2017

Saat 15:00

Bomonti’de bir audio-walk şeklinde tasarlanan Sarı Güzergah performansı ile katılımcılar semti tüm duyularıyla keşfedebilecekleri bir yolculuğa çıkıyor. Yönetmen Zinnure Türe’nin önderliğinde gerçekleşen performansta, mimarisi ve çok kültürlü yapısı sayesinde günümüze kadar çeşitli kültürel ve fiziksel “değişim/dönüşüm”ün odaklarından biri olan Bomonti’de bir yandan mahallenin sesi takip edilirken, gittikçe fluya düşen bir manzara eşliğinde yepyeni bir hikayenin ortaya çıkışına tanıklık ediyor.

Semih Fırıncıoğlu – İki

18 Kasım 2017, 19 Kasım 2017

Saat 20:30, 17:00

Misafir sanatçı programı ALT + kapsamında Semih Fırıncıoğlu’nun tasarladığı ve yönettiği İki adlı dans tiyatrosu; öykü, tema ve bütünlük kaygılarından özgürleştirilmiş, doğrudan kendi gerçekliğine odaklı, özenle örülmüş bir deneme oluşturmayı hedefliyor. Özel olarak bomontiada ALT’ın en geniş odası Stüdyo 2 için kurgulanan ve Ekim ayı boyunca seyircilere açık provaları yapılan eser, görsel ve işitsel tasarımlar eşliğinde, beş dans/tiyatro sanatçısı tarafından gerçekleştiriliyor.

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları – Şatonun Altında

19 Kasım 2017

Saat 12.00, 15.00

Şatonun Altında”, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları tarafından Jacques Lecoq ekolünde bir eğitimin sonunda, clown, fiziksel hikâye anlatıcılığı, maske oyunculuğu, bufon, grotesk oyunculuk gibi farklı stilleri harmanlayan bir deneme olarak ortaya çıktı. William Shakespeare’in Macbeth oyunundan yola çıkılarak uyarlanan metinin temel yapısını ise Lecoq pedagojisinin en özgün stillerinden biri olan Bufonlar oluşturuyor. Hiçbir şeye inanmamak ve her şeyle dalga geçmek için sahnede var olan, yeraltı dünyasına ait bu yaratıklar, Shaekspeare’in en güçlü tragedyalarından Macbeth’le buluştuğunda ortaya absürd, trajik ve bol kanlı bir güldürü çıkıyor. 21. İstanbul Tiyatro Festivali paralel etkinlikler kapsamında, bomontiada’da sahnelenecek oyun seyirciyi kışkırtıcı, karanlık, rahatsız edici ve oldukça komik bir yolculuğa davet ediyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:44:13