Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Türkiye spektaküler şehir heykelleri konusunda hali hazırda bir memba, hatta bu heykellere adanmış bir blog bile var. Bir yandansa garip yeni heykeller çıkmaya devam ediyor. Tabii ki şehrin göbeğindeki bir avuç leblebi ya da çaydanlık heykeli kadar iddialı değil ama Eskişehir de listeye “çekirdek çitleyen eşek heykeli” ile dahil oldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere “esprili” tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına bank üzerinde oturmuş “çekirdek çitleyen eşek heykeli” koydu.

Amaç çevre temizliğine dikkat çekmek

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Büyükşehir Belediyesi Porsuk Çayı ve çevresinin temizliğine dikkat çekmek amacıyla ‘Kovadan balık tutmak zorunda kalan dilenci’ heykelinden sonra yeni bir heykeli daha Porsuk kenarına yerleştirdi. Kabuklu yemişler yiyerek Porsuk ve çevresini kirletenler artık sahil kısmında “Çekirdek Çitleyen Eşek” heykeli ile karşılaşacaklar.

Yaz aylarında duyarlı Eskişehir halkından gelen şikayetler üzerine çevre temizliğine dikkat çekmek isteyen Büyükşehir Belediyesi; Eskişehir’in en önemli simgelerinden biri olan Porsuk’un temiz tutulması için; Adalar mevkiine ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli yerleştirdi. Porsuk kenarında çekirdek çitleyerek kabuklarını yere atarken resmedilmiş karikatürize edilmiş heykel, vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.”

Büyükerşen: Şikayetler üzerine yapıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de herhangi bir sanatsal okumaya meydan vermeyen heykel için benzer bir açıklama yaparak; “Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü Porsuk’un değerini bildiğinden bu konuda çok hassas davranıyor. Onlardan gelen şikayetler üzerine karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik” dedi.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:55:40