Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

 

13 Nisan akşamı Zorlu PSM Stüdyo sahnesinde Christophe Chassol dördüncü albümü olan Big Sun’ı görselleri ile beraber sergiledi. Davulda Mathieu Paul Edouard kendisine eşlik etti. 76′ Fransa doğumlu sanatçı 2011’de Bertrand Burgala’nın 95’te kurduğu Tricatel’e dahil oldu. Böylece müzikal kariyerine kendi deyimiyle artizan’dan artist’e-zanaatkardan sanatçıya- geçiş olarak tanımladığı perspektif genişlemeyle, Steve Reich’in da ötesinde görsellerle konuşan sıradışı bir renk kattı. Vokal armonizasyonu tekniğini Ernesto Pasqual ve S. Reich’tan alıntıladığını kabul etse de videoların kullanımı ile gerçeği yeniden akord ediyor açıkça. New Orleans çağdaş sanat müzesinden Nola Chérie’nin ricası ile başlayan serüvende üçlemenin de temelleri atılmış.

Fooğraflar: Ozan Murat

Hint müziğine olan hayranlığı müzikal materyal seçimlerinde etkili olmuş, serinin devamında ise köklerinin dayandığı, Karayipler’de küçük bir ada olan Martinique adasına yolculuk için yelken açmış. Burada topladığı ses ve görüntü materyalleri ile Big Sun’ı yaratmış sanatçı.

Kullandığı müzik dili ile kaydettiği görüntü ve melodi parçalarının kendi ezgisel gidişatlarına göre melodilendirmesi, melodilerin de aynı akışkanlıkla armonilendirmesi ile bütüne ulaşıyor Chassol. Kurduğu cümlecikleri kompozisyonuna kolajı andıran bir biçimde yerleştiriyor. Ses uyumsuzluğu durumunda ise ton/mod değişikliği yapıyor.
Chassol’un müziği ile tanışmam Paris’te sokak arasındaki L’International Records isminde bir Plak dükkanında mağaza sahibinin tavsiyesiyle Indıamore albümü ile olmuştu. PSM Stüdyo sahnesinde canlı dinlemekten çok keyif aldığımı söylemeden geçmeyeyim. Konsere katılım sayıca çok olmasa da çok samimi ve iyi bir dinleyici kitlesi vardı.
Ses ve görüntü son derece tatmin ediciydi.
Konserde önceden kaydedilmiş sesler üzerine tuşlu çalgılar ve davulu canlı olarak çaldı ikili. Yamaha C1 piyano, Rhodes ve turuncu renk Minimoog Voyager‘ı ile Chassol ve davulcu Mathieu nefis bir konser sundular sevenlerine.
Umarım yakın zamanda tekrar izleme fırsatı buluruz.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:43:43