Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Dört gözle beklenen yarıyıl tatili başladı!

Çocuklar için en güzel hediye kitaplarsa onlara tatilde severek okuyacakları bir “tatil kitapları seçkisi” ( 6-10 yaş grubu) hazırladık.

Unutmayalım ki kitapları çocuklar için ilgi çekici hale getirmek yetişkinlerin elinde! Bu yüzden onlar için seçtiğimiz kitaplar çok önemli. Kitaplar onlarla geçireceğiniz zamanın kıymetli bir parçası olsun istiyorsanız, kimi zaman üzerine düşünmeye, sorular sormaya yöneltilmeli çocuklar… ya da okuduğu kitabı canlandırmak, resmini çizmek mesela?  Hal böyle olunca çocukluk dönemi için kitaplar asla sıkıcı olmazlar!!

 

“Sanata İlk Adım Dizisi”, Mavisel Yener (hep kitap)

Bu kitaplar çocukları sanatın farklı alanlarıyla tanıştırıyor. “Sanata İlk Adım Dizisi”yle kitaplardan tiyatroya, plastik sanatlara, şiire doğru yolculuk başlayabilir…

Dizide üç kitap var:
Şiir Sevenler Parmak Kaldırsın, edebiyatın ve şiirin doyumsuz tadını;
Kedi Sevenler Buraya Toplansın, plastik sanatların ölümsüzlüğünü;
Oyun Sevenler Şapka Taksın ise sahne sanatlarının vazgeçilmezliğini masalsı bir dille anlatıyor.

2018 Hans Christian Andersen Ödülü Türkiye adayı Mavisel Yener’in yazdığı kitapları Esra Uygun resimledi.

“Sanata İlk Adım Dizisi”  eleştirel ve yaratıcı düşünceyi destekleyen, sürükleyici, eğlenceli diliyle çocuk okurlarını bekliyor.

 

“Ben Bir Küçük Sanatçıyım Dizisi”, Marion Deuchars (hep kitap)

“Ben Bir Küçük Sanatçıyım Dizisi” Marion Deuchars’ın hazırladığı Gel Beraber Resim Yapalım ve Gel Beraber Parmak Baskı Yapalım adlı iki kitaptan oluşuyor.

Çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını zenginleştirecek birbirinden eğlenceli aktiviteler sunuyor.

Çocuklara, sanatın ne olabileceğini, nasıl yapılabileceğini, yıllar içinde insanlık için ne gibi anlamlar ifade ettiğini anlatan Gel Beraber Resim Yapalım’da yer alan yönergelerle küçük sanatçılar, Mona Lisa’nın gülüşünü tamamlayabilir ya da misket, tepsi, boya ve kâğıt kullanarak Jackson Pollock tarzı işler yapabiliyorlar.

Gel Beraber Parmak Baskı Yapalım ise; parmak baskıyla kuş, yüz ifadesi ve bisiklet çizimlerinin nasıl yapılabileceğini tarif ederken resim yapmanın farklı ve şaşırtıcı yollarını göstererek çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını zenginleştiriyor.

 

Ferdinand, Munro Leaf ( Pena Yayınları)

Çiçek koklamak varken arenada dövüşmeyi saçma bulan kocaman bir boğanın hikâyesi Ferdinand.

1936’da Munro Leaf tarafından yazılan ve Robert Lawson tarafından resimlenen Ferdinand şiddet karşıtı içeriğiyle Mahatma Gandi’nin de en sevdiği kitap olarak klasikler arasındaki yerini aldı.

Bu hem romantik hem entelektüel boğamız Ferdinand, aynı zamanda şu sıralar sinemalarda oynuyor. Kitabı okuduktan sonra filmi seyretmek ya da tam tersini yapmak çocuğunuz için keyifli bir yarıyıl aktivitesi olabilir.

 

Dünya Denen Koca Okul, Gianni Rodari, ( YKY)

Hayata yeni başlayanlar için alçakgönüllü ve iyi kalpli bir küçük kılavuz…

Dünyada her an tüm olup bitenlerden bir şey öğrenebiliriz düşüncesiyle yola çıkan Gianni Rodari çocukları “merak etme”ye çağırıyor.

Ve diyor ki “bildiğinden daha kıymetlidir hep henüz öğrenmediğin.”

Düşe kalka öğrenmenin kıymetine inanıyorsanız çocuğunuzu mutlaka tanıştırmanız gereken bir kitap. Adı üstünde çünkü “dünya koca bir okul” değilse nedir?

 

Elveda Bay Muffin, Ulf Nilsson ( Can Çocuk Yayınları)

Öğrenmeye ve keşfetmeye Elveda Bay Muffin ile devam ediyoruz. Ancak bu seferki konumuz “ölüm”.

7 yaşındaki evcil kobay farenin, hayata veda edişi ve arkasında kalanların ona hoşça kal demesinin hikâyesi Elveda Bay Muffin. Çünkü bazen vedalaşmak gerekiyor sevdiklerimizle…

Çocuğunuzun bu konuyla ilgili sorduğu sorulara cevap vermekte zorlanıyor ya da nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız onunla birlikte Elveda Bay Muffin’i okuyabilirsiniz…

 

Marko Kılıktan Kılığa Giriyor, Gerry Boland ( Redhouse Kidz Yayınları)

“Müthiş Yetenekli Bozayı Marko” serisi Marko Kılıktan Kılığa Giriyor ile devam ediyor.

Marko hayvanat bahçesinden kaçan bir bozayı ve acayip yetenekli!

Günün birinde kapınız çalsa ve bir bozayı sizden çay istese? İşte Patrick’ten istedi… Marko Bize Taşınıyor’da ayı Marko ve Patrick’in dostluklarının nasıl başladıklarını öğreniyoruz. Bu sefer Marko kılıktan kılığa giriyor, çünkü saklanması gerek. Hayvanat bahçesi hâlâ peşinde.

Ama unutmayın Marko çok yetenekli her defasında paçayı kurtarmayı becerdi. Bakalım bu sefer Marko yakalanmamak için hangi rollere girecek?

 

Uçurtma Avcıları, Linda Sur Park (Beyaz Balina Yayınları)

Kore asıllı Amerikalı yazar Linda Sue Park’ın kaleminden bir 15.yüzyıl Kore hikâyesi okumaya ne dersiniz?

Ki-sup ve Yong-sup iki kardeş. İkisi de uçurtmaları çok seviyor, Ki-sup yapımında usta, kardeş Yong-sup ise uçurmada. İkisinin yeteneği bir araya gelince uçurtmalar süzüle süzüle uçuyor gökyüzünde.
Bu iki kardeş halk arasında büyük heyecan yaratan Yeni Yıl Festivali’nde Uçurtma Kapışmalarına katılmak ister ancak bir Kore geleneği olaraktan küçük kardeşin temsil hakkı yoktur, üstelik uçurma konusunda en yetenekli küçük kardeş olmasına rağmen.

Uçurtma Avcıları iki kardeşin geleneklerle mücadelesi, sorun çözebilme ve her şeye rağmen yitmeyen sevgi üzerine yazılmış merakla okunacak bir kitap.

 

Dünya’nın On Dört Günü, Aslı Eti (Kırmızı Kedi Yayınları)

Köyde yaşayan bir kız Dünya. Onun yaşadığı yerde zaman kenttekinden daha farklı akıyor…

Sırt çantası ve kucağındaki saksısıyla Dünya, tam köyü terk edecekken bir anda zaman durur! Ne yapacağını bilemeyen Dünya köy meydanında oradan oraya koştururken karşısına çıkan arkadaşına çevresinde olup bitenleri gösterir, gökte asılı kalan uçak, doğum yapmak üzere olanlar…vs

Rüzgâr esmez, dereler akmaz, insanlar gülemezken yani tüm bunlar olurken yazar köy ahalisini konuşturur, tartıştırır uzun uzun; öğretmen, doktor, fırıncı, terzi herkesin bir fikri vardır. Bu bölümler felsefe metinlerindeki diyalogları anımsatırken, öte yanda Leon filmindeki Matilda gibi elinden saksısını hiç bırakmayan Dünya’nın macera dolu on dört günü solukları kesiyor…

En İyi Arkadaşım, Ute Wegmann (Kelime Yayınları)

Yazar Ute Wegmann Alman çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden. Dostluk ve dayanışma üzerine yazdığı En İyi Arkadaşım, Ben ve Fritz’in keşfedilmeye değer dostluğunu anlatıyor.

Kitap, henüz bebekken ağır bir hastalık geçiren Ben ve sporda çok başarılı olan Fritz’in birbirleriyle kurdukları bir engel aşma hikâyesi aslında. Üstelik engelleri yaratanlar ise çoğu zaman yetişkinler…

Ben ve Fritz’in dostluğundan hareketle yetişkinlerin “korku” dolu dünyalarına da vurgu yapan yazar, çocuk dünyasından aldığı güçle engelleri aşmanın yolunu eğlenceli bir dille anlatıyor.

Hatalar Kitabı, Corinna Luyken ( abm Yayınları)

Corrina Luyken’in oyunlu metni ve  birbirinden güzel çizimleriyle yaratıcılık ve keşfetmeye bir güzelleme…

Hatalar Kitabı, hata yapmanın aslında ne kadar öğretici olduğunu anlatıyor; aynı zamanda çocuklara hata yaptığı için kızmak yerine hatalar üzerine düşünmeye yöneltmeyi zaman zaman unutan ebeveynler için de yol gösterici.

Bazen hata yapmanın da tadını çıkarmak gerekmez mi?

“Ufak bir leke
küçük bir hata olabilirdi…
ya da büyük bir fikrin başlangıcı.”

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:03:46