Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Contemporary İstanbul sanat fuarı, halka açılışının ilk gününün son saatlerinde ikonkırıcıların saldırısına uğradı.

Erbakan Vakfı üyesi olduklarını iddia eden 20 kişilik grup, II. Abdülhamid’i aşağıladığı gerekçesiyle Ali Elmacı‘nın heykelinin bulunduğu Şilili galeri Isabel Croxatto‘nun standını bastı. Basmakla yetinmeyen heykelin kaldırılmasını isteyen grupla, sanatçı Ali Elmacı arasında tartışma yaşanırken Şilili galerici büyük panik yaşadı. Grubun “Abdülhamid’e bunu yapamazsınız. Heykeli kaldıracaksınız” talebi üzerine çıkan tartışma sonucu fuar güvenlik görevlileri ve onları takiben polis olaya dahil oldu. Olay tanıklarından bir galerici, pek çok galericinin panik yaşayarak “kaçın, kaçın” diye bağırarak kapıya doğru koştuğunu ifade etti.

Ali Elmacı saldırıya uğrayan heykeli önünde

Ali Elmacı saldırıya uğrayan heykeli önünde

Çok kötü şeyler yaşanabilirdi

Güvenlik müdahalesine rağmen heykel, sanatçının ‘tatsızlık yaşanmasın’ dileğiyle yerinden kaldırılsa da fuarın yönetim kurulu başkanı Ali Güreli’nin olayın ardından devreye girmesiyle tekrar sergiye dahil edilerek eski yerine kondu. Fuar boyunca sergilenmeye devam edecek.

Ali Elmacı olayla ilgili sanatatak.com’a yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Taşkınlık yapmaya çok müsait bir gruptu ve orada tatsızlık yaşansın, olay büyüsün istemediğim için evet, heykeli standı basan grubun talebi üzerine kaldırdım. Aksi takdirde çok kötü şeyler yaşanabilirdi. Bunu ve olayın büyümesini istemedim. Hala da istemiyorum. Bu konuyla ilgili yazılsın bile istemiyorum. Yaşanlarla ilgili huzursuzum. Hayalkırıklığı duyuyorum. Üzgünüm. Bir sanat eserinden rahatsız olabilirsiniz. Ama böyle tepki veremezsiniz. Şu anda sosyal medyadan hakaret mesajları alıyorum ve bunları hak edecek hiçbir şey yapmadığımı sadece sanatımı yaptığımı düşünüyorum.”

Ali Elmacı'nın heykeli fuar alanından kaldırıldı.

Ali Elmacı’nın heykeli fuar alanından kaldırıldı.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:21:09