Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

documenta 14’ün küratörü Adam Szymczyk ve documenta gGmbH CEO’su Annette Kulenkampff bu yılki etkinliğin bütçeyi aştığı ve zarar ettiğine dair medyada yer alan haberlere karşı bir bildiri yayınladı. İkili ve documenta ekibi büyük bir kadronun sorumluluğunda gerçekleşen organizasyonda basının gerçekleri kontrol etmeden kendilerini hedef gösterdiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlerde organizasyonun bu yıl Kassel ve Atina ayaklarıyla ikiye bölündüğü ve Atina ayağı organizasyonunun hem beklenenden daha pahalıya gerçekleştiği hem de bilet satışlarının beklenenden az gerçekleştiği için zarar ettiği iddia edilmişti. Zararın sorumlusu olaraksa documenta’yı Atina’ya da taşıyan Szymczyk hedef gösterilmişti.

Szymczyk ve Kulenkampff ise açıklamalarında documenta 14‘ün kolektif bir çabanın ürünü olduğunu, sonuçtan organizasyonda yer alan herkesin sorumlu olduğunu öne sürdüler. 2013 yılında Szymczyk’e küratörlük teklifi geldiğinde sınırların zaten belli olduğunu, küratörün ortaya attığı iki ayak fikrinin ise başta documenta gGmbH olmak üzere tüm sorumlu partiler tarafından kabul edildiğini belirttiler.

Yarattığı değeri parayla ölçmek mümkün mü?

documenta 14’ü bir önceki organizasyon documenta 13 ile karşılaştıran ikili, bu kez iki ayrı ülkede gerçekleşen ve bir öncekinden 63 gün daha uzun süren etkinlikte 2012’deki documenta ile hemen hemen aynı bütçeyi kullandıklarını söyleyerek kendilerini savundu.

Açıklamalarının sonunda “Bir sanat organizasyonunun şehre kattığı değeri parayla ölçmek mümkün mü?” sorusunu soran documenta ekibi sizce de haklı değil mi?

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:24:49