Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İki sanatçı Kenya’da sadece üç tane kalan kuzeyli beyaz gergedanları korumak için dünyanın en büyük gergedan heykelini inşa etmeye karar verdi.

New York’taki East Village yakında ilginç bir heykele sahip olacak. İlk bakışta sırt sırta vermiş üç vahşi hayvanın sevimli bir tasviri gibi gözüken heykelin taşıdığı mesajsa çok daha hayati… Gillie ve Marc Schattner’ın yapmayı planladığı bronz heykel “The Last Three” (Son Üç) adını taşıyor. Avustralyalı sanatçıların 5 metrelik gerçek boyutlu tasarlanan heykel için ihtiyaç duyduğu bütçe ise 150 bin Avustralya doları. Bu paranın 100 bin dolarını toplayan ikili Kickstarter’da başlattıkları kampanya ile 50 bin Avustralya doları daha arıyor. Leonardo DiCaprio, Kate Middleton ve Ricky Gervais gibi çevre duyarlılığıyla bilinen isimlerin de destek verdiği kampanya şimdiden hedefi aştı.

Bir türü yok olmaktan kurtarmaya çalışıyorlar

Hayattaki son üç kuzeyli beyaz gergedan Kenya’da bir vahşi yaşam koruma alanında yaşıyor. Bunlardan erkek olan çok yaşlı ve sperm sayısı çok düşük, diğer iki gergedansa dişi ve kısır.  Ol Pejeta Vahşi Yaşam Alanı türün neslini tüp bebek ya da kök hücre yöntemiyle sağlamak istiyor ve bunun için de 1 milyon dolar toplamaya çalışıyor.

Bu gergedan türünün soyunun tükenmek üzere olmasının en büyük nedeniyse yine insanlık. Hayvanların boynuzları Çin ve Vietnam’da şifacılar tarafından kullanılıyor, boynuzları yüzünden de avlanıyorlar. Halkı tükenen türe veda etmeye çağıran Schattnerlar bu eylem için açtıkları internet sitesiyle 1 milyon imzaya ulaşarak Çin ve Vietnam hükümetlerini de izinsiz avlanma için harekete geçirmeyi umuyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:12:30