Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

2005’te tekrar keşfedilen, Leonardo da Vinci‘nin özel koleksiyondaki tek eseri “Salvator Mundi” 450 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan sanat eseri oldu.

Leonardo da Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği tablosu için ortalama 100 milyon değer biçilirken, New York’ta Christie’s müzayede evi tarafından açık artırmaya sunulan “Salvator Mundi” beklenenin 4,5 katı değere ulaşarak rekor kırdı.

Yeni sahibi gizleniyor

“Dünyanın Kurtarıcısı” anlamına gelen tablonun yeni sahibinin ismi ise açıklanmadı.

İsa peygamberin sol elinde bir küre ve sağ elini kaldırmış şekilde resmedildiği 1500’lü yıllara ait tablonun ilk sahiplerinden biri İngiltere Kralı I. Charles’tı.

1900’lü yıllara kadar ortadan kaybolan tablo daha sonra bir İngiliz sanat koleksiyoncusu tarafından satın alınmış, 1958 yılında ise da Vinci’nin orijinal eseri olmadığı zannedilerek 60 dolara satılmıştı.

Dünyanın en pahalı tablosu bugüne dek 2012’de 250 milyon dolara Katar’a satılan Paul Cezanne imzalı The Card Players‘tı.

Özel koleksiyondaki son da VINCI tablosu açık artırmada

“Dünyanın en pahalı tablosu” unvanının sahibi değişti

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-20 01:20:22