Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Manzara fotoğrafçıları Diane Cook ve Len Jenshel iki yıllarını dünyanın en ilginç ağaçlarının fotoğraflarını çekmek için yollarda harcadı. Ancak bu ağaçların özellikleri sadece ileri yaşları değil, aynı zamanda devasa boyutlara sahip olmaları. Heybetlerini tam anlamıyla tahayyül etmek için insanların da içinde olduğu karelere mutlaka bakmak gerekiyor.

İkilinin fotoğraflarındaki ağaçların bir diğer özelliği ise ruhani, kültürel ve tarihi öneme de haiz olmaları. Buda’nın uyanışını yaşadığı kutsal incir soyundan gelen Bodhi ağacı ve Kamboçya’da Kızıl Kimerler tarafından çocukların gövdesine yaslanarak dövüldüğü lanetli “Ölüm Ağacı” bu projede yer alan sadece iki örnek.

Anlatacak uzun birer hikayeleri var

5 kıtadan 60 ağacı kayıt altına alan ikilinin çalışmaları “Wise Trees” (Bilge Ağaçlar) adıyla Abrams yayınevi tarafından da basıldı. Kitap ağaçların geçmişin günümüze kalan hatıraları olduğunun altını çiziyor. Mesela Kaliforniya’daki Keşif Ağacı 1850’de kesildiğinde 1244 yaşındaydı. 1,5 yüzyıl sonra aktvisit Julia Butterfly Hill, Luna isimli kızılağaca tırmandı onu ve etrafındaki ağaçları kesmeye çalışan şirkete karşı 738 gün boyunca onun dalları arasında kaldı. Hiroshima’daki beyaz çam bonzai 1945’te atom bombasına ve ardından gelen acılara tanıklık etti. Dünya Ticaret Merkezi’nde 11 Eylül saldırısına yakalanan armut ağacı gibi… Kitaptaki her ağacın ayrı bir anlamı ve anlatacak uzun bir hikayesi var.

 

İLGİLİ HABERLER

Dünyanın en yaşlı ağaçlarının gece fotoğrafları

Hasta ağaçları kesmek yerine sanata dönüştürüyorlar

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:56:20