Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Başlıktaki sorunun cevabını arayan Arter, John Berger’ın 1972’de yayımladığı ve görsel kültür üzerine çığır açıcı metinlerden biri kabul edilen Görme Biçimleri adlı kitabından yola çıktı. Sam Bardaouil ve Till Fellrath küratörlüğündeki aynı adlı uluslararası grup sergi 13 Ağustos’a kadar ziyarete açık olacak.

Küratörler Sam Bardaouil ile Till Fellrath, Montblanc Kültür Vakfı eşbaşkanları ve çok disiplinli küratoryal platform Art Reoriented’ın kurucuları. Bu çalışma ile algıyı değiştirme stratejilerini araştırıyorlar.

Paul and Marlene Kos, 2017, Görme Biçimleri, Arter

Görme Biçimleri çoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek 33 sanatçının yapıtlarından oluşuyor. M.Ö. 1000’den günümüze geniş bir döneme yayılan 70 yapıt, resim, heykel ve fotoğraftan ses, film yerleştirmeye birçok çeşitli mecralara uzanıyor. Fred Sandback’in dikey konstrüksiyon yerleştirmelerinden biri, video sanatının öncülerinden Paul ve Marlene Kos’un 1976 tarihli “yıldırım” videoları, James Turrell’in 1968 tarihli projeksiyon işi ve Gustav Metzger’in “Tarihi Fotoğraflar”ından iki örnekle 1940’lardan desenleri gibi erken dönemlerde yeni ufuklar açmış kimi işler de sergideki öne çıkan yapıtlar.

Salvador Dali by Littkemann, Görme Biçimleri, Arter

“Görme Biçimleri”, aşina olduğumuzu düşündüğümüz formları ve kavramları sanatçıların yenilenmiş görünümler ve anlamlarla uyumlu hale getirerek araştırmaya davet ediyor. Sergideki sanatçıların bir kısmı, sözgelimi James Turrell, Hans-Peter Feldmann veya Fred Sandback, sanat yapıtı ile sergilendiği mekân arasındaki sınırları belirsizleştiriyorlar. Diğerleri, örneğin James Webb, Vik Muniz, Walid Raad veya Gustav Metzger, izleyiciye sanat yapıtına erişmenin yeni bir yolunu sunuyorlar. Bir kısmı ise, Shana Moulton, Chris Bond, Andreas Gursky veya James Casebere’in yaptığı gibi, kendi janrlarının teknik ve biçimsel olanaklarını uçlara taşıyorlar. Son olarak, Salvador Dalí, Mona Hatoum, Alicja Kwade, Hassan Sharif veya Markus Schinwald gibi tanıdık objeleri yeni bir anlam katmak için dönüştürenler var.

Kara Walker, Görme Biçimleri, Arter

Paralel etkinlik: Sanatatak Eğitim Görme Biçimleri Dersleri

Sergi ile sanatçılar yılmadan bize gördüklerimizle bildiğimizi düşündüklerimiz arasındaki bağın asla o kadar da basit olmadığını, ve görmenin, özünde, politik bir edim olduğunu hatırlatırken Sanatatak Eğitim de Hasanpaşa Kadıköy’deki ofisinde 3-4 Haziran tarihlerinde Arter‘deki “Görme Biçimleri” sergisine paralel olarak ücretsiz Görme Biçimleri Dersleri veriyor.

Sanatatak Eğitim’de John Berger’la Bir Haftasonu

     

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:32:02