Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Sanatatak Çocuk olarak sömestre tatilini İstanbul’da geçirecek çocuklu ailelere önerilerimiz şöyle:

20 Ocak 2018, Cumartesi

1- Saat 11.00’de başlayacak Akbank Sanat’ın6-14 yaş arası için uygun olan yeni atölyesi “Rengarenk Kupalar” ile çocuklar porselen kupaların üzerine resim çalışması yapacak, güzel yazı teknikleriyle yazılar yazacak ve evlerine kendi tasarladıkları porselen kupalarla dönecekler. Karbon kopyalama yöntemiyle istedikleri bir hayvanın ya da şeklin kopyasını kupa üzerine çıkarıp boyayabilecekleri gibi, el becerilerini geliştirecek fırça uçlu porselen kalemleriyle güzel yazı denemeleri ve desen çalışmaları yapacak olan çocuklar, kendilerine veya sevdiklerine özel kupalar tasarlamanın keyfine varacak. saat: 11.00-12.30

Bilet fiyatı 15 TL olup, katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

2– Yine Akbank Sanat‘taki saat 13.00’de başlayacak “Çantamı Tasarlıyorum” isimli yeni atölye çalışması ile 6-14 yaş grubu çocukları kendi çantalarını tasarlamaya davet ediyor. Çocuklar, pamuklu bez çantalar üzerine desen çalışması yapmayı öğrenecekleri ve daha sonra bu deseni diledikleri gibi renklendirecekleri atölye çalışmasında birbirinden eşsiz çantalar ile yaratıcılıklarını ortaya çıkaracaklar.

Bilet fiyatı 15 TL olup, katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

3– Akbank Sanat’ın yeni atölyelerinden olan “Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi”, bir masal, fabl, öykü, mitoloji, video veya bir nesneden hareketle adalet, bilgi, özgürlük, mutluluk, sanat, sevgi, gibi günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığımız felsefi kavramları bir kolaylaştırıcının rehberliğinde sorguluyor. 7-9 yaş ve 9-12 yaş olmak üzere iki ayrı yaş grubundaki çocukların bilişsel, duyusal ve sosyal alanlardaki gelişimini arttırmayı amaçlayan atölye, Amerikalı filozof Matthew Lipman’ın 1960’lı yıllarda Columbia Üniversite’nde geliştirdiği pedagojik bir yöntem ile gerçekleştiriliyor.  (7-9 Yaş) saat: 5.00 – 16.00

(9- 12 Yaş) saat: 16.30 – 17.30

Bilet fiyatı 15 TL olup, katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

4Zorlu PSM‘de gerçekleşecek Baran Güler ile Yaratıcı Drama dersi, çocukların bireysel farkındalıklarını yükseltip hayal güçlerini kullanarak karşılaştıkları problemlere yaratıcı çözümler sundukları, sosyal rollerinin farkına varıp çevreleriyle uyum içinde iş birliği yapmayı oyun oynayarak, deneyimleyerek eğlenerek öğrendikleri her hafta farklı bir konuyla ilerleyen 1 saatlik atölyelerdir.

Yaş Grubu: 7-9 yaş saat: 12.00

Atölye Süresi: 1 saat

( Aynı atölye 27 Ocak ve  3 Şubat Cumartesi de var.)

5 Zorlu PSM‘de yapılacak Parasını Yöneten Çocuklar Atölyesi, çocuklara yaşam boyu ihtiyaç duyacakları finansal okur-yazarlık becerisini katmayı hedefliyor. Finans uzmanı eğitimciler önderliğinden tasarlanan atölyede çocuklar, kendi finansal durumlarını yönetebilme özgüvenini kazanacak ve parayla doğru ilişki kurmayı öğrenecekler. Finansal kavramları tanıtıcı ve finansal kararlar almaya yönelik interaktif etkinlikler ve oyunlar içeren bu atölye, günlük hayattan örneklerle, sorunlarla ve basit matematiksel hesaplarla çocukların kavrayabileceği düzeyde ilerliyor.

Yaş Grubu: 8-12 yaş, Saat: 14.00

Atölye Süresi: 1,5 saat

6-Çocuklar ile Müzik, Zorlu PSM’de Ocak ayında çocukları Mozart ile tanıştırıyor. Çocuklar, Mozart’ı her yönüyle tanıma ve canlı bir resital ile onun müziğini keşfetme şansı bulacak. Dr. Erman Türkili’nin interaktif bir sunumla orkestra enstrümanları, opera/bale/senfoni orkestraları, müziğin evrensel dili ve zeka gelişimine katkısı hakkında birçok bilgi paylaşacağı atölyede çocuklar, diledikleri kadar soru sorabilecekler.

Yaş Grubu: 5 yaş ve üstü, Saat: 17.00

Atölye Süresi: 1 saat 15 dakika

7- LEGOLAND® Discovery Centre İstanbul, dünyada sadece LEGOLAND® Discovery Centre’lar ve LEGOLAND® Temalı Park’ların sinemalarında izlenebilecek olan LEGO® Ninjago filminin galasına ev sahipliği yapacak. 20 Ocak Cumartesi günü saat 12.00’de düzenlenecek olan galada çocuklar kırmızı halı ile filmin açılışına katılacak.

4D teknolojisiyle izleyicinin kendisini aksiyonun içinde hissedeceği film ile davetliler LEGO® Ninjago karakterlerinden Lide, Sensei Wu, Kai, Jay’i yakından tanıma fırsatı bulacak. Film gösteriminin ardından ziyaretçiler, LEGO® Ninjago atölyesinde Model Yapım Uzmanı’nın rehberliğinde düzenlenecek Ninjago maske yapım atölyesi ve sadece 20 – 21 Ocak’ta LEGOLAND® Discovery Centre’da olacak Ninjago oyun konsolunda doyasıya eğlenceye devam edecek.

LEGO® Ninjago filmi ve Ninjago temalı etkinlikler LEGOLAND® Discovery Center İstanbul’da, yarıyıl tatili boyunca devam edecek.

 

21 Ocak 2018, Pazar

1-Saat 14.00’te Gayrettepe KATS Sahne’de gerçekleşecek “Fareli Köyün Klarinetçisi” müzikli oyunu ve sonrasındaki  Drama Atölyesi sizi bekliyor. 6-10 yaş grubu çocuklara hitap eden “Fareli Köyün Klarinetçisini izlemeye gelen minik misafirler, isterlerse gösteri sonrası, yeteneklerini keşfedebilecekleri çok eğlenceli bir Drama Atölyesi’ne de katılabilecekler. KATS Sahne’nin prodüksiyonunu üstlendiği müzikli masal gösterisi “Fareli Köyün Klarinetçisi”nde; masalın anlatıcılığını üstlenen Orhan Topçuoğlu ile birlikte Onur Şenay, Ümit İlban, İlkemUlugün ve Cengiz Orhonlu sahne alıyor.

2-Kadıköy’deki çocuk tiyatrosu Tiyatro34 , Şubat Tatili boyunca her gün 15.00’de bir oyun sergiliyor.

3-Zorlu PSM‘de yoga yapmak hem de çocuğunuzla ister misiniz? Şehir yaşamının yoğun temposu, anne ile çocuğun sadece birbirlerine ayıracakları değerli zamana imkan vermiyor. Zorlu PSM’de gerçekleşecek anne-çocuk yogası atölyesi, bu birliktelik ve birlik duygusunu, anne ile çocuk arasındaki benzersiz bağı güçlendirmeyi hedefliyor. Çalışma sırasında anne ile çocuk sıkça göz teması kurarak, güven duygularını pekiştirme şansı buluyorlar. Yoga ve nefes çalışmalarından hem ebeveynler hem de çocuklar, sağlıklı olmak, olumlu düşünceler geliştirmek gibi birçok fayda sağlayabiliyorlar. İki tarafın da nitelikli vakit geçirmesini ve partner olmanın keyfine varmasını amaçlayan bu çalışma, sadece anne-çocuk için değil; teyze-çocuk, dayı-çocuk, hatta büyükanne-çocuk için de uygun.

* Mat sağlanacaktır. Tercih ederseniz kendi matınızı getirebilirsiniz.

* Rahat kıyafetlerle gelinmesi önerilir.

Yaş Grubu: 5-12 yaş, Saat:14.00

Atölye Süresi: 1 saat

 22 Ocak Pazartesi 

1-Zorlu PSM‘de yapılacak atölyede kağıt, çocuklar için yaratıcıklarını ortaya koyabilecekleri temel malzemelerden bir tanesi. Kâğıt İşler/Origami Atölyesi’nde çocuklar origaminin temelleriyle tanışıyor, sınırsız hayaller inşa etmenin kapılarını aralıyor, bir kâğıt parçasının sadece katlanarak nasıl üç boyutlu bir nesneye dönüştüğünü heyecanla deneyimliyorlar.

Eğitmen: Rüya Aydınoğlu, Saat: 14.30

Yaş Grubu: 6 -14 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

23 Ocak Salı

1-Büyülü dairelerin dünyası, çocukların hayal gücünü harekete geçirmek üzere Zorlu PSM’ye konuk oluyor. Çocuk Atölyesi işbirliğiyle gerçekleşecek atölyede çocuklar, sakinliğe ulaştıran meditatif çizim tekniği mandala ile tanışacak. Vücut, ruh ve zekanın kaynaşması olarak da tanımlanan teknik, çocukların kendi gerçekliklerinde kalmalarında, odaklanmalarında ve kendi yaratıcılıklarını fark etmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Eğitmen: Nermin Balcı, Saat:14.00

Yaş Grubu: 5+ yaş

Atölye Süresi: 1,5 saat

24 Ocak Çarşamba

1-Çocuk Atölyesi ve Zorlu PSM işbirliğiyle gerçekleşecek Galaktik Çocuklar Atölyesi’nde çocuklar, “Evrim sadece canlılar için mi geçerli?”, “Galaksiler, yıldızlar, gezegenler de evrimleşir mi?” gibi merak edilen sorulara cevap arayacaklar. Büyük patlamadan günümüze evrenin evriminin, dünyamızın evrimsel yolculuğunun ve gelecekte bekleyenlerin tartışıldığı atölyede çocuklar, yıldızların günlük ve genel

hayatımızdaki yerini de keşfetme şansı bulacak. Galaksi, yıldızlar, gezegenler gibi konulara yer veren zevkli atölye, çocukların ufuklarını genişletmeyi ve onların evrene farklı bir açıdan bakmalarını sağlamayı hedefliyor.

Eğitmen : Miray Ertuğrul

Yaş Grubu : 8-14 yaş, Saat:16.00

Atölye Süresi : 1,5 saat (Atölye 28 Ocak(‘ta aynı saatte tekrar edilecek.)

 26 Ocak Cuma

Bu atölye bir çocuk kitapları yazarı tarafından kitap okumayı ve yazmayı seven 8-12 yaş arası çocuklar için tasarlandı. Birbirinden farklı kahraman ve mekânlardan yola çıkarak hazırlanan “Büyülü Hikâye Kartları” ile hayalgüçlerini birleştirerek, hikâye kurgulayabilme, yazıya aktarma ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Genç yazar adayları Sömest tatili çerçevesinde özgün bir hikâyeyi\masalı yazacaklar. Daha sonra yazdıklarını okuyup, kitaplarının kapaklarını tasarlayacaklar.

Böylece kendi hikâyelerini kaleme almış olacak, öykü, kurgulama, nasıl yazarım, nasıl hayal kurarım sorularına da cevap bulabilecekler. Çocuk Atölyesi ve Zorlu PSM işbirliğiyle düzenlenecek bu eşsiz atölye, çocukların kendini ifade edebilmesini kolaylaştırmak, hayal güçlerini zenginleştirmek ve içindeki kahramanı ortaya çıkartmak için…

Eğitmen : Yazar, Nermin Ferhan Karamuti

Yaş Grubu : 8-12 yaş, Saat: 14:30

Atölye Süresi : 1,5 saat

27 Ocak Cumartesi

1-Zorlu PSM’de bir moda tasarımcısıyla çalışacakları bu atölyede çocuklar, “kış” konseptine göre hazırlanacak bebeklerine kesme, düzenleme, modelleme ve yapıştırma tekniklerini kullanarak birer stil yaratacaklar. Çocukların motor becerileri ve kas sistemlerini geliştiren atölye, aynı zamanda onların renk uyumu bilinçlerini, yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini destekliyor.

Eğitmen: Aslı Çiftçi, Saat: 14.00

Yaş Grubu: 4-6 yaş

Atölye Süresi: 1 saat

2-Zorlu PSM‘de buluşacak cocuklar, film okuma atölyesinde yaratıcılıklarını ön plana koyarak, bakmak ve görmek arasındaki bağlantıyı doğru kurabilmeleri için yol göstermeyi hedefliyor. Animasyon okumaları sırasında çocukların filmi seyreden kişi olmaktan çıkıp daha aktif bir konuma geçerek kendi yaşamlarıyla bağ kurmaları, oyunlarla birlikte doğaçlama ve canlandırmalar yaparak yaratıcılıklarını geliştirmeleri bekleniyor.

20 Ocak 16:30 Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman 7-9 yaş

27 Ocak 16:30 Howl’s Moving Castle / Yürüyen Şato 10-14 yaş

3 Şubat 16:30 Frozen / Karlar Ülkesi 8-11 yaş

Atölye Süresi: 1 saat 15 dakika,

( 27 Ocak, 3 Şubat tekrarlanacak atölye saat 16:30’da)

28 Ocak Pazar

1-Zorlu PSM‘de vücudun esnemesi ve güçlendirilmesi için temel yer hareketleriyle başlayan dersin devamında, müzik eşliğinde teknik egzersizlere geçiliyor. Bedene fiziksel katkılarının yanı sıra bale, çocukların hayata ve dünyaya bakışlarını, bedenlerini, kişiliklerini, soyut düşünme yetilerini, çevreleriyle iletişimlerini, sağlıklarını ve arkadaşlıklarını geliştiriyor.

* Bale atölyesine tayt, tişört, bale patiği veya kısa çorap ile gelinmesi tavsiye ediliyor.

Eğitmenler: Ayda Zorlu Nebioğlu, Nurhan Nebioğlu

Yaş Grubu: 5-7 yaş, Saat: 10.30

Atölye Süresi: 1 saat

2-  MOİ sahnede Köstebekgiller oynanıyor. Boya, Süslü, Kösteban ve amcaları Köstan yepyeni bir müzikal ile sahnede çocuklarla buluşuyor. Son derece hareketli müzik dolu bu yeni serüvende; Tırtıl Soren, Kurt, Kırmızı Başlıklı Kız, Gerçeği Çizen Ressam karakterleride sevimli dostlarımıza eşlik edecek. Müzikalde, Boyo’nun çocukları gösteride eğlenmek ve birlikte oynamak üzere söz verip davet ettiği ancak son ana kadar üstlendiği sorumluluğu yerine getirmediği için, tüm arkadaşlarını zor durumda bıraktığı anlatılıyor. Köstebekgiller aile olarak bu sorunun da üstesinden geliyorlar ve davetli çocukları çok mutlu ve eğlenmiş bir şekilde uğurluyorlar. Dostlarımızın, seyirci ile interaktif olarak gerçekleştirecekleri müzikalde, çocuklar harika vakit geçiriyorlar ve oyun içindeki hikayelerden bir çok ders çıkarma imkanı buluyorlar.

Saat: 13.00

 

(Mall of İstanbul, MOİ Sahne

Adres: Süleyman Demirel Bulvarı Mahmutbey

Başakşehir/İstanbul)

 30 Ocak Salı

Zorlu PSM’deki bu atölye, yaşadığımız yüzyılda görsellik anlamında zenginleşen çocukların, hayal güçlerini yaşamlarına da taşımayı amaçlıyor. Yaratıcı çocuklar için “Kendi Yaşam Alanını Tasarla” atölyesi yepyeni bir çalışması. Atölye sırasında çocuklar kolaj, kombinasyon, renk ve form becerilerini kullanarak, hayallerindeki kullanışlı ve daha da önemlisi eğlenceli yaşam alanlarını tasarlayacaklar.

Eğitmen : Mimar, Moda Tasarımcısı, Eğitmen Aslı Çiftçi, Saat: 14.30

Yaş Grubu : 4-8 Yaş

Atölye Süresi : 1- 1,5 saat

4 Şubat Pazar

 

1-Çocuklar için Felsefe Atölyesi; Zorlu PSM’de. Çocuklarla eğlenceli, güvenli ve demokratik bir ortamda; mutluluk, özgürlük, sevgi, adalet ve cesaret gibi birçok kavramı sorgulamayı amaçlıyor. Çocukların yeni bakış açıları geliştirmelerini, farklı düşüncelere saygı duymalarını, kendi görüşlerini ifade etme cesareti göstermelerini, konsantrasyon ve empati kurma yeteneklerini geliştirmelerini, her fikri kurcalamalarını teşvik eden atölye, her hafta farklı bir kavramı soruşturuyor.

Yaş Grubu: 9-12 yaş, Saat: 13.30

Atölye Süresi: 1 saat

2-Zorlu PSM’deki bu atölye kapsamında FastRobo kiti kullanılarak, sensör dünyası, motor kullanımı, buton ve potansiyometre gibi devre elemanları tanıtılıyor; elektronik sistemleri çalışma mantığı açıklanıyor ve bu bilgiler doğrultusunda donanım hazırlanıyor. Tablet ara yüzü ile blok programlama metoduyla robotun fonksiyonları tanımlanıyor ve eğitmen eşliğinde kodlama yapılıyor. Çocukların yazılım/kodlama dünyasına ilk adımlarını atmalarını ve teknoloji ile olan etkileşimlerini arttırmayı hedefleyen atölyede, gelecek bilişimci adayları, bilgilerini tüketimden ziyade üretim için de kullanmaları konusunda teşvik ediliyor.

* Eğitim boyunca kullanılacak olan FastRobo kiti etkinlik düzenleyicisi tarafından sağlanacaktır. Kullanılacak kitler eğitim fiyatına dahil değildir. Kiti satın almak isteyen kullanıcılar eğitim sonunda ücretini ödeyerek satın alabilirler.

* Katılımcıların programlamada kullanılacak tableti kendilerinin getirmesi gerekmektedir. Minimum Android 4.3 versiyonlu veya iOS 6 işletim sistemli tablet kullanılabilir.

* Program öncesinde herhangi bir bilgi seviyesi gerekmemektedir.

Eğitmen: İlke Kurt

Yaş Grubu: 8-11 yaş, Saat: 15.30.

 

3- Çocukların hayal güçlerini yazıya aktarmalarını ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan Genç Yazarlar Atölyesi, Çocuk Atölyesi işbirliğiyle Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Genç yazar adayları, Ocak ayının teması olan “Büyülü Bir Kış Masalı” çerçevesinde özgün bir hikaye yazacaklar, hikayelerini paylaşacaklar ve kitap kapağı tasarımı yapma şansı bulacaklar. Bu eşsiz atölye, çocukların kendilerini ifade edebilmelerine yardım etmeyi, hayal güçlerini zenginleştirmeyi ve içlerindeki kahramanları ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Eğitmenler: Özlem Özyurt, Nermin Ferhan Karamuti

Yaş Grubu: 8-12 yaş, Saat: 16.00

Atölye Süresi: 1,5 saat

27 Ocak 2018, Cumartesi

1- 15.15te başlayacak 9-12 yaş arası için uygun atölye ile artık sanata uzak durmak, uzaktan bakmak yok. Akbank Sanat’ta düzenlenen “Eller Kollar Artık Hepsi Heykeller” atölye çalışması ile sanat içimize işleyecek ve adeta vücudumuzun bir parçası olacak. Ellerimiz ve kollarımız bu atölyede rengarenk heykellere dönüşecek.

Bilet fiyatı 15 TL olup, katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

2- Akbank Sanat’ın yeni atölyesi “İleri Dönüşüm Heykel Atölyesi”nde 7-12 yaş grubu çocuklar atıklar ve geri dönüştürülmüş malzemeleri hayal gücü ve yaratıcılıklarını kullanarak renkli kağıt heykellere dönüştürüyor. Saat: 17.00 – 18.15 arasındaki atölyenin bilet fiyatı 15 TL olup, katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

 29 Ocak Pazartesi

Zorlu PSM’de “Harflerin Dansı” etkinliği, harfleri tanımayı müzikal ve görsel bir şölene dönüştürüyor. Her harfe bir şiir, her şiire bir harf atfeden bu çalışma, çocukların yazıyla nesneler arasındaki ilişkiyi kavramalarını amaçlıyor. “Harflerin Dansı”, küçük yaşlardan itibaren dil ve zihinsel becerilerin geliştirilmesine yönelik bir çalışmadır. Bu yaşlarda hayal dünyalarını zenginleştirerek karikatür ve şiir ile tanıştırarak yaratıcı ve üst düzey düşünme becerilerinin minik tohumlarını atmayı hedefliyor. Karikatür sayesinde de, çocuklara farklı bakış açıcı geliştirerek kendini mizah ile ifade etme şansı tanıyor.

Eğitmen: Öğretmen ve Yazar Yasemin Şahin

Yaş Grubu: 6-7 yaş, Saat: 14.30

Atölye Süresi : 1 saat

2 Şubat Cuma

Zorlu PSM‘de yazmanın büyüsü ile tanışmış, bugün düşündüklerini geleceğe yazmak isteyen çocuklarla birlikte “Geleceğe Mektuplar” yazıyoruz. Hayal ettiklerini, bugünde düşünüp, gelecekteki kendine sormak istediklerini birlikte düşünüyor, sorular soruyoruz:

-Gelecekte Ne Olmak İstiyorum? \ Ne Oldum?

-Bugünden Yarına Ne Değişti? \ Gelecekteki Benle Sohbet

-İdeallerim, Hayallerim ve Ben\ Dünya Güzel Bir Yer ve Ben İstediğim Yerdeyim

-Gelecekte Neleri Değiştirmek İsterim? Projelerim \ Büyüdüm ve Yaptıklarımdan Mutluyum

Not: Geleceğe Mektuplar Atölyesi, gerçek birer mektup yazma şeklinde olacaktır. Katılımcıların yazdıkları mektuplar, atölye sonunda toplanarak posta (PTT) yoluyla ailelerine gönderilecektir.

Eğitmenler : Çocuk Kitapları Yazarları Özlem Özyurt – Nermin Ferhan Karamuti

Atölye Süresi: 1,5 saat, Saat:14.30

Yaş Grubu: 8-12 yaş

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:05:56