Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Antoni Gaudí’nin Katalan, Barok, Gotik ve Mağribi etkilerini bir araya getirdiği mimari projeleri bugünün Barselona’sına kimliğini veren ikonlar… Şehrin turist akınına uğramasına (yerli halkın bundan hiç de memnun olmamasına ve protestolara rağmen) sebep olan tasarımların aslında cinayetlerle hiç alakası olmamış. Ancak The Ghost of Gaudí (Gaudí’nin Hayaleti) adlı Amerikan çizgi romanı bir seri katil hikayesiyle Gaudí eserlerinin kesiştiği bir kurguya dayanıyor.

El Torres tarafından yazılan ve Jesús Alonso Iglesias tarafından illüstrasyonları hazırlanan kitap bugünün Barselona’sında geçiyor. Markette çalışan genç bir kız olan Antonio ve annesine odaklanan hikaye, Antonio’nun trafikte ezilmek üzere bir yaşlı adamı kurtarmasıyla başlıyor. O sokak ise Gaudí’nin 1926 yazında bir tramvay tarafından ezildiği sokak… Antonia kendini birden Gaudí yardımcılarının ve onun mimarlığını yaptığı yerlerde gerçekleşen korkunç cinayetlerin içinde buluyor. Bu cinayetlerin taşıdığı mesajı bulmak da ona kalıyor…

  

Peki Gaudí şaheserlerini korumaya mı çalıştığı yoksa kanlı cinayetlerle kirletmeye mi çalıştığı belli olmayan seri katil kim? Hem katilin hem de deha mimarın kafasının içindekilere bir yolculuk… Kitap eksiklerine rağmen hem şiddeti yaratıcı bir şekilde tasvir etmeyi hem de Gaudí eserlerini göz alıcı biçimde illüstrasyonlara taşımayı başarıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Gaudí’nin mimarlığını yaptığı ilk ev müze oluyor

Bitmeyen kilisenin bitiş tarihi açıklandı

Bu bir MAGRITTE biyografisi değildir!

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:04:36