Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Dr. Edward Wilson, Güney Kutbu’nu keşfe çıkmış ve 1912’de dönüş yolunda ölmüştü. Kaşifin 118 yıl önce çizdiği kuş resmi aradan geçen onlarca yılın ardından Cape Adare’deki kulübesinde ilk günkü haliyle sağlam bir şekilde bulundu.

Keşfi gerçekleştiren New Zealand Antarctic Heritage Trust’ın internet sitesindeki bilgiye göre, penguen dışkıları ve tozlu kağıtlar arasında bulunan çizim ölü bir kuşu resmediyor. Ekibin aylar süren çalışmasına göre, resmin Robert Falcon Scott ile beraberindeki üç kişi ile birlikte dönüş yolunda ölen Dr. Edward Wilson tarafından çizildiği ortaya çıktı.

Çizim tarihi 1899

Resmi bulan ekipten Josefin Bergmark-Jimenez, ilk başta çok heyecanlanıp ve renklerin canlılığından gözlerini alamadığını söylüyor. Resmin imza kısmında “1899 Tree Creeper” notu yer alıyor. 2016’da keşfedilen çalışma Cape Adare’de bulunan 1500 tarihi kalıntıdan biri olarak yakın zamana dek gizli tutulmuş.

New Zealand Antarctic Heritage Trust’ın keşfe dair bir de videosu var.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:00:04