Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Alışveriş merkezi müzikleri söz konusu olduğunda müzikal bir başarıdan söz etmek pek mümkün değil. Ancak elektronik müziğin önde gelen isimlerinden Suzanne Ciani’ye zamanında kulak verilse belki sonuç daha farklı olabilirdi. Daha önce AT&T ve Coca-Cola gibi markalara şarkı yapan müzisyenin henüz 20’lerinin ortalarındayken akvaryumlu bir AVM için yaptığı müzikler ortaya çıktı.

Okyanus seslerini taklit etmiş

Ciani’nin 1971 yılında Schaumburg, Ill’deki Woodfield alışveriş merkezi içinde yer alan egzotik balıklarla üç büyük akvaryum için bestelediği şarkılar adeta deniz altında hissi yaratıyor. Sanatçı, “Fish Music” (Balık Müziği) adını taşıyan çalışmada sualtının gizemiyle ve suda yüzen balıkların seslerini bir araya getirmeye çalıştığını ifade ediyor. Duyulan o ki bunu da başarmış gözüküyor.

Amerikan kapitalizmine aykırı, Truva atını andıran bu müzikler artık o akvaryum olmasa bile müzik tarihinde hâlâ yerini koruyor. Ne dersiniz, bir gün İstanbul Akvaryum için de böyle besteler yapılır mı?

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:05:25