Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Onu ince ve uzun figürlerinden kolayca tanıyabilirsiniz. İsviçre doğumlu Alberto Giacometti’nin eserleri ölümünden 50 yılı aşkın bir süre sonra olağanın da üstünde değerlendi. Hem imzası olan eserlerin fiyatlarındaki hem de ünündeki artışın sebebi ise son yıllarda onun adına kurulan vakıf.

2010’larda Giacometti’nin son dönem çalışmalarının etiket değerleri neredeyse ışık hızıyla yükselerek 100 milyon doları aştı. Böylece “dünyanın en pahalı heykeltıraşı” unvanının da sahibi oldu. Bu başarının arkasında sadece yeteneğinin ve gördüğü ilginin olduğunu söylemekse güç. Her zaman ünlü olsa da 14 yıldır hizmet veren Paris merkezli Foundation Giacometti‘nin, sanatçının mirasını doğru yöneterek “ismi” daha da büyüttüğü kaçınılmaz bir gerçek.

Alberto Giacometti, L’Homme qui marche, 1960, (Sotheby’s)

Filmi de çekildi

Son birkaç ayda siz de Giacometti’nin her yerde olduğunu fark ettiniz mi? Sanatçının İngiltere’deki 20 yılına odaklanan Tate Modern’daki ilk geniş kapsamlı retrospektif sergi, Venedik Bienali’ndeki saygı Giacometti’ye saygı duruşu… 2018’de ise Tate’teki sergi Guggenheim New York’a gidecek. Montreal Güzel Sanatlar Müzesi’nde gerçekleşecek sergi de planlama aşamasında. Londra’daki Gagosian Gallery sanatçının heykellerini Peter Lindbergh’ün çektiği fotoğraflarla “Substance and Shadow” adı altında sergiliyor. Şanghay’daki Yuz Museum ve Katar Müzeler Birliği de sanatçıyı yeni kitlelerle tanıştırmak için sırada bekliyor.

Sadece galeriler ve müzelerde değil, beyaz perdede de gördük Giacometti’yi… Aktör ve yönetmen Stanley Tucci, başrolünü Geoffrey Rush’ın oynadığı ve sanatçının 1964’te yazar James Lord’u resmettiği portreye odaklanan film bu yıl İstanbul Film Festivali’nde gösterildi.

Final Portrait adlı filmde heykeltıraşı Geoffrey Rush canlandırıyor

Tüm bu telaşın arkasında da Foundation Giacometti yer alıyor. Kurumun diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği konusundaki hevesi, sanatçının dünya çapına yayılan şöhretinin mimarı. Bir sergi alanları dahi olmamasına rağmen ortak çalışmalarla Giacometti’yi dünyanın en önemli sergi alanlarına taşıyor. Çekilen film için de Tucci ile birlikte çalışıyor, ona arşivleri açarak materyal ve bilgi sağlıyor.

2017 sonunda enstitüsü açılıyor

Bu yılın sonunda sanatçının stüdyosunun yakınlarında, Montparnasse, Paris’te Institut Giacometti açılacak. Sanatçının stüdyosu burada tüm mobilyası ve dekoruyla birlikte tekrar kurulacak ve enstitü aynı zamanda bir araştırma merkezi olarak hizmet verecek.

Gagosian’daki sergiden. Alberto Giacometti, Group of Nine, Zürih, 2016 (Peter Lindbergh)

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:16:50