Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

David Freese, 5 yıl önce Kuzey Amerika’nın batı kıyılarını West Coast: Bering to Baja, David Freese adlı kitabı için fotoğraflarken aklında bu projeyi doğu kıyıları için de uygulamak aklında yoktu. Fakat Sandy kasırgası planlarını değiştirdi. Fotoğraf sanatçısı, East Coast: Arctic to Tropic adlı yeni kitabında Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarını mercek altına aldı. Bunun sebebi ise 2012 yılında New York ve New Jersey’de şahitlik ettiği fırtınalar ve böylece buradaki ekosistemin ne kadar kırılgan olduğunun farkına varması.

Batı kıyısı dinamik jeolojik aktivitelerin tehdidi altındaydı ancak iklim değişikliği de doğu kıyılarını değiştirmeye başlamıştı. Küresel ısınma sonucu yaşanan sıcaklık artışı, eriyen buzullarla yükselen su seviyesi özellikle yüksek noktalardan çekilen fotoğraflarda daha belirgin bir şekilde ortaya çıktı.

Boydan boya doğu kıyısı

Freese’in Kuzey Kutbu’nda Grönland’de başlayıp kuzeyde Dry Tortugas ve batıda Florida Keys’e kadar kayıt altına aldığı manzaralar doğu kıyısının hem göz seviyesinden hem de yukarıdan boydan boya kat etme hissi yaratıyor.

Okuyucuyu fotoğraflı bir yolculuğa sürükleyen kitapta New York limanı, Özgürlük Anıtı, Manhattan’ın gökdelenlerle kaplı kıyıları, Baffin Adası’ndaki kutup ayıları ve Hopewell Kayalıkları’nın büyüleyici doğa manzaraları fotoğraflar arasında en çok dikkat çekenler…

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:37:57