Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Erginoğlu Çalışlar Mimarlık’ın “KA House” (KA Evi) World Architecture Community 2017 (Dünya Mimari Topluluğu 2017) kapsamında hem jüri ödülünü hem de topluluk üyelerinin oylarıyla seçilen ödülü aldı.

KA Evi, uluslararası camiaca tanınan bir çağdaş sanatçı ve direktör için tasarlanmıştı. Projede sanatçının yaratıcı ruhu yansıtılırken, kendi ve ailesi için birlikte tarım ve hayvancılığa duydukları ilgiyi de besleyecek ögeler ön plana çıkarıldı. Böylece ev, sanatçının hem sanat ve akademik çalışmaları için sığınacağı sakin ve güvenli bir liman olarak konumlandırılırken hem de onu doğayla iç içe yaşatacak bir formül kullanıldı.

Depreme dayanıklı çelik konstrüksiyon

Munzur Dağlarında, ormanın içinde yer alan projenin konumu ve tasarımıyla komşulardan izole edilmesi sağlandı. Ancak Erzincan merkezine olan uzaklık inşaat sürecini de zorlaştırdı. Kocaeli’nde çelikten imal edilen parçalar deprem bölgesi olan (1939 ve 1992’de iki büyük deprem geçiren) Erzincan’da hem güvenlik hem de yarattığı mimari atmosfer nedeniyle bilinçli olarak tercih edildi.

Hasan Çalışlar, Zeynep Şankaynağı, Duygu Uzunalı ve Mustafa Tural’ın gerçekleştirdiği çalışmada iç mimari tercihler ev sahibi tarafından gerçekleşti. Sanatçının kendi koleksiyonundan eserler ve aile yadigarları bir arada kullanıldı.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:18:01