Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Boğada, hipster’ların anavatanı Yel Değirmeni veya Moda yolunda yeni bir “hip” mekan değil. İstanbul ve Madrid’den inisiyatiflerin bir araya gelerek tasarımını yaptığı, 15 gönüllü tarafından hayata geçirilen bir oturma alanı. Boğa’nın hemen karşısında, zaten adını da ondan alıyor. Kadıköy Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Anıtlar Kurulu arasındaki ihtilaflar nedeniyle hiçbir kuruluşun dokunmadığı alan bir gerilla mimari hareketin Kadıköy’e armağanı…

Fotoğraflar: Batu Tezyüksel, (Unlimited Rag)

Projenin yürütücülerinden Bihter Çelik Unlimited Rag röportajında çalışmayı “izinli gerilla hareketi” diye tanımlıyor. Boğada, TANDEM Türkiye‘nin düzenlediği Türkiye ve Avrupa arasında deneyim aktarımı programı dahilinde, Türkiye’den Tasarım Atölyesi Kadıköy ve İspanya’dan Hablar en Arte isimli iki kolektifin bir araya gelerek Kadıköy Altıyol’da, Boğa Heykeli’nin karşısında bulunan bölgeye bir toplanma alanı yapma kararı almasıyla ortaya çıkmış. Sonradan Türkiye’den Trak, Onaranlar Kulübü, Herkes için Mimarlık, İspanya’dan da Todo por la Praxis kolektifleri de dahil olmuş. 

Üretim süreci 5 gün sürdü

Gönüllü katılımcılar ve katılımcı kolektiflerden temsilciler ile 11-15 Eylül arasındaki üretim süreci Kadıköy Belediyesi’nin Kayışdağı’ndaki metal ve ahşap atölyelerinde gerçekleşti. Üretime paralel olarak bir grup da Boğa Meydanı’nın yanındaki kurulum alanının düzenlenmesi üzerine çalıştı. Üretilen modüller son gün kurulum alanına taşınarak monte edildi.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:18:09