Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

2008’de tadilat için kapatılan ancak o tarihten bu yana hukuki ve siyasi süreçlerle tadilatı bir türlü gerçekleşmeyen AKM‘nin akıbeti kesinleşti. Yeni projenin tanıtım programı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımı ile gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, yeni AKM’nin 2019 yılının ilk 4 ayında açılacağını duyurdu.

AKM’nin 1977’den bu yana deprem riski taşıdığı ve Murat Tabanlıoğlu tarafından yeniden inşa edileceği belirtilen toplantıda AKM ve Taksim Meydanı‘nda gerçekleşecek değişimler de açıklandı. Trafik tamamen yeraltına alınacak, Gümüşsuyu’ndan yerin altından Taşkışla’ya doğru devam edecek. Yayalaştırılmış Taksim Meydanı’nında 2500 kişilik yeni AKM’de içeride programlar izlenecek, dışarıdakiler de dev ekrandan meydandaki çimler ve banklarda içeriyi izleme imkanı bulacak.

Yeni AKM’de kitap teşhir alanları ve dinlenme noktaları da yer alacak. En üst katındaki Boğaz manzaralı restorantta Türk mutfağından örnekler sunulacak.

Murat Tabanlıoğlu: “365 gün kullanabileceğimiz bir bina olacak”

Atatürk Kültür Merkezi’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu babasının projesini yıkıp yerine yapacağı yeni AKM’yi şu sözlerle anlattı: “2019 yılında bu bina bu şekle girecek. İlk opera binası olarak yapılırken daha sonra kültür binası olması istenmişti. İçinde konser tiyatro sahneleri vardı. Yeni yapılan bina, içindeki opera binası 2 bin 500 kişilik olacak, dünyanın en büyük operaları arasına girecek. Aynı zamanda 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranlar olacak. Bizim 365 gün kullanabileceğimiz bir bina olacak” dedi.

İLGİLİ HABERLER

AKM’yi önce yıkalım peki ya sonra?

İstanbul’un bütün seslerinin ikametgahı: AKM!

Murat Tabanlıoğlu babasının binasını yıkıp yenisini yapacak

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:39:34