Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Joan Miró hayatı boyunca birçok murale imza attı ancak bu tasarımlarından sadece birinde camdan ve mermerden yararlandı. Wichita Devlet Üniversitesi bünyesindeki Edwin A. Ulrich Sanat Müzesi’ne hazırladığı “Personnages Oiseaux” yani “Kuştan İnsanlar”da…

1978’de müzenin güneye bakan ön cephesine yerleştirilen “Kuştan İnsanlar” 2011’e kadar burada asılı kaldı. 30 yılı aşkın yorgunluğun aşınmanın ardından renkleri solmaya ve eksilmeye başlayan çalışma, Hyperallergic’in haberine göre, 2.2 milyon dolarlık bir restorasyon projesiyle koruma altına alındı. 38’inci yaşını kutlayan mural geçtiğimiz ay yenilenmiş haliyle tekrar ait olduğu yere asıldı. Hem de ilk günkü kadar canlı renkleriyle.joan-miro-kustan-insanlarpanel-53-1

Joan Miró’nun eserde kullandığı parçalar Chartres’deki (Fransa) Ateliers Loire adlı ünlü bir atölyeden geliyordu. Ancak eser asılı durduğu süre boyunca yılda bu parçalardan 300 ila 400’ünü yitiriyordu.

joan-miro-kustan-insanlar1-overall-before-pilot-study-and-treatment-720x481

Restorasyondan önce

Kuzey Amerika’daki en büyük Miró

Russell-Marti Conservation Services’ın restore ettiği 10 metreye 17 metrelik devasa “Kuştan İnsanlar” Miró’nun Kuzey Amerika’daki en büyük iki boyutlu çalışması.

joan-miro-kustan-insanlar31-installation-sept-2016-720x480

Eserin restorasyonu için 2,2 milyon dolar harcandı

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-20 01:29:48