Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Nosferatu, İtalyan sanatçı Andrea Mastrovito tarafından animasyon filme dönüştürüldü. Bram Stoker’ın Dracula’sından esinlenen ve bir yabancının Alman kasabasına gelişiyle başlayan esrarengiz ölümlerin yaşandığı korku filmi Nosferatu, sanatçı tarafından Avrupa’da artan milliyetçilik ve Amerika’daki göçmenlik karşıtı sorunları yansıtabileceği bir tema olarak görüldü. F.W Murnau’nun ikonik vampir filmi çağdaş bir hikayeyle yeniden çekildi.

Nysferatu mülteci sorunlarına değiniyor

İtalya’da doğan ancak New York’ta büyüyen Mastrovito göçmenlerin yaşadığı sorunları ve deneyimleri anlıyor. Vampir hikayelerini çok seven sanatçı, More Art’tan Micaela Martegani’nin bugünün gerçekleriyle ve sorunlarıyla ilgilenen, toplumsal sorunlara dikkat çeken bir eser ortaya koyma isteğini öğrendikten sonra Nosferatu’yu animasyon film haline getirmeyi planladı. Çünkü Nosferatu’da onu kimsenin tanımadığı bir yere gelen karakterden herkes korkuyor. Mastrovito bu tema üzerinden mülteci sorunlarını ve topluma uyum sağlama sürecini yansıtabileceğini düşündü. Sanatçı filmi için, “Bu filmde her karakter ayrı öneme sahip ve farklı bir şeyin sembolü. Tüm film, özgürlük için büyük bir arayış içinde geçiyor, filmdeki tüm karakterler özgürlüğe karşı ya da onun için bir şeyler yapıyor. Ve sonuçta, kimin vampir olduğunu bilmiyorsunuz.” diyor.

Mastrovito’nun ilham kaynağı yıllar önce tanıştığı Alessandro Pessoli adlı İtalyan sanatçıydı. Pessoli’yi Caligola adlı animasyon filmi üzerinde çalışırken gören Mastrovito, Nysferatu’yu nasıl yapacağını anladı. Orijinalinde yavaş ilerleyen Nosferatu, sanatçı tarafından görüntülerin tek tek kopyalandığı ve animasyon filme aktarıldığı “rotoscoping” yöntemiyle yapıldı. Böylelikle filmin biraz daha hızlı akması ve eski bir görüntü kazanmasını sağlandı. Mastrovito aynı yöntemle yapılan Disney animasyonu Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerden ve  A-Ha’nın Take On Me, Queen’in Innuendo müzik kliplerinden estetik bakımdan etkilendi. 

Kaynak: creators.vice.com

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:51:18