Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Ankara Fransız Kültür Merkezi 2018 yılına ikinci Fransız İmparatorluğu döneminin en önemli portre fotoğrafçısı olan Gaspard-Félix Tournachon, nam-ı diğer Nadar’ın portreleri ile hoşgeldin diyor. Sergi 24 Ocak – 21 Şubat tarihleri arasında Ankara CerModern’de ziyaret edilebilecek.

Tüm Paris’i tanıyan ve arkadaş canlısı olan Nadar; Delacroix, George Sand, Baudelaire, Victor Hugo, Sarah Bernhardt gibi farklı ünlülerin, sanatçıların, bilginlerin, siyasetçilerin çehrelerini sıradışı bir incelikle fotoğraflamayı başarmış bir isim.

Sırrı objelerini olduğu gibi aktarması

Çağdaşlarını kendilerini oldukları gibi objektife bırakmalarını sağlayan Nadar’ın sergisi, albümen kağıt üzerine kırka yakın arjentik fotoğraf baskısından oluşuyor.

Nadar’ın portreleri, ünlü çağdaşlarıyla ilgili canlı bir izlenim veriyor ve her yüzde, kişinin en baskın özelliğini ortaya çıkarmayı başarıyor: Kesin çizgileri, derin ve nüfuz eden bakışlarıyla Baudelaire; güçlü ve hayallerle buğulanmış çehresiyle Delacroix; düşünceli ve ağır başlı Victor Hugo; Nadar’ın pek sevmediği ve bize zayıf, üzgün ve kurumuş bir kuş gibi gösterdiği Lamartine…

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:21:31