Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Nazimî Yaver Yenal: 20. yüzyıl mimarlığında 50 yıl

“Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası” sergisi Türkiye’de 20. yüzyıl mimarlığının özgün temsilcilerinden Nazimî Yaver Yenal’ın kariyerini gözler önüne seriyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kuruluşunun 10. yılında, Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası sergisiyle Cumhuriyet döneminin önemli mimarlarından Nazimî Yaver Yenal’ın öğrencilik yıllarından, kariyerinin son dönemlerine kadar geçen süreçteki sanatsal üretimlerini ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Yenal’ın yıllar sonra ortaya çıkan zengin arşivinden derlenen serginin küratörlüğünü Büke Uras üstleniyor.

Serginin küratörü Uras, gelenek ve modernizm arasında gidip gelen tasarımlardan oluşan sayısız çizime sahip Nazimî Yaver’i, hayata geçmeyen projelerinden ötürü “erken Cumhuriyet dönemi mimarisinin en kayda değer kağıt mimarı” olarak tanımlıyor. Nazimî Yaver’in uzun yıllar kendine yalnızca çizimlerden oluşan alternatif bir mimari üretim alanı yarattığının altını çizen Uras, uygulanmamış tasarımların, yarattığı umutlar, inşa edilmeme nedenleri ve hayal kırıklıkları ile birlikte güçlü bir hikâye anlattığını vurguluyor.

Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası: Nazimî Yaver Yenal sergisi, ölümünden sonra dağılan ve büyük kısmı imha edilerek yitirilen şahsi arşivinden günümüze ulaşan, fotoğraf, çizim ve maketleri mercek altına alıyor.

Beyoğlu, Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde yer alan sergi, 3 Mart 2018 tarihine kadar pazar günleri hariç her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir.

 

İLGİLİ HABERLER

“Mimarlık basittir. Zor olansa basiti yapmaktır”

İstanbul’un Bizans’ı keşfetme öyküsü bu sempozyumda

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 21:10:03