Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Aydın Doğan Vakfı tarafından kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki kategorisi, ‘resim’ olarak belirlendi. Ödül figüratif anlatımıyla Türkiye çağdaş resim sanatının öncüleri arasında yer alan Neş’e Erdok’a verildi. Ödül sanatçıya mayıs ayında düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.

Neş’e Erdok’u daha yakından tanımak isteyenler için Sanatatak Genel Yayın Yönetmeni Ayşegül Sönmez‘in Ben Ayşegül Sönmez Çağın İçinde kitabındaki röportajından bir bölüm:

“Her şeye erkekler karar veriyor”

Ayşegül Sönmez: Kadın sanatçı deyimi size nasıl geliyor?

Neş’e Erdok: Bana iyi geliyor. Batılı bir sanatçı olsam, belki iyi gelmezdi… Çünkü orada kadın haklarının daha gelişmiş. Biz burada var olan haklarımızı bile kaybetmeye başladık. O yüzden kadın sanatçı deyişine inanıyorum. Kadın meselesi vardır burada… Mesela ben taksi şoförleriyle çok sohbet ederim. Aslında kadını sevmediklerini düşünüyorum. Türkiye’de erkeklerin, kadınları sevmediklerini düşünüyorum. Bizden aşağıda, bize hizmet etsin diye bakıyorlar. Genelde evliliklerde de kadını böyle ayırıyorlar. Hayatın bazı taraflarını hiç paylaşmıyorlar. Bana öyle geliyor.

Akademide ayrımcılığa maruz kaldınız mı?

Atölye başında kadın hoca yok. Bir ben vardım. Ayrımcılığı fazla hissetmedim ama şunu hissettim: Hep erkekler var ve her şeye onlar karar veriyor. Nasılsa, öyle oluyor. Politikada da öyle. Erkekler karar veriyor. Dolayısıyla bütün olumsuzlukları onlar yüklensin.

Neşe Erdok ilüstrasyon, Hür Kellecioğlu, kitaptan.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-16 03:11:55