Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

“Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015” sergisi, 1995’te kaybettiğimiz ve çok özlediğimiz değerli insan, yazar, aydın Aziz Nesin’i hayatı, yazılı ve görsel arşivi, tanıklıkları ile okurları ve severleriyle buluşturuyor.

 

Doğumunun 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde Aziz Nesin’in yazılı ve görsel arşivi, Nesin Vakfı tarafından titiz bir çalışmayla paylaşıma açıldı.

 

“Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015” adlı sergi, Aziz Nesin’i, hayatı, edebiyatı, mizahı, politik görüşü ve geleceğe bıraktıkları açısından daha yakından tanıtmanın yanı sıra onun tanıklık ettiği tarihi yazılı ve görsel belgelerle ziyaretçilere tanıtmayı ve yeni tartışma platformları açmayı hedefliyor.

 

Sergide, yazarın zengin kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra, yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alıyor.

 

Serginin yapımcılığını küratör Işın Önol üstlenirken, arşiv çalışmalarını ve Aziz Nesin’in hemen hepsi eski yazıyla tutulmuş notlarını aktarma işini Esin Pervane ve Salih Bora yürüttü. Berk Asal tarafından tasarlanan serginin ahşap üniteleri, Nesin Vakfı öğrencileri ve mezunlarının kolektif desteğiyle üretildi.

 

Aziz Nesin’in şimdiye dek basılmış tüm kitaplarına sergide ulaşmak mümkün. Depo İstanbul’un iki katına yayılan sergi iki ana bölümden oluşuyor. 1915-1995 yıllarını, yani Aziz Nesin’in yaşadığı dönemi ele alan ilk bölüm, yazarın kitaplarını, güncelerini, fotoğraflarını, el yazılarından alıntılarla ve yazarın kendi dilinden anlatımıyla aktarıyor. İkinci bölüm ise yazar tarafından girişimi yapılan, planlanan ve bugün de çalışan, varlığını sürdüren fikirlerine, eserlerine yer veriyor. Bunlar arasında Nesin Vakfı, Nesin Yayınevi, Nesin Matematik Köyüve ölümünden sonra basılan, çevrilen kitapları sayılabilir.

 

Ömrüne Sığmayan Adam sergisi 9 Haziran – 16 Temmuz 2015 tarihleri arasında Tophane’deki Tütün Deposu’nda ziyaret edilebilir. 

 

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-09-22 00:38:05