Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Bir sanatçı Glasgow’daki sergisini iptal etti. (Spoiler: Sergi bu!)

Glasgow’daki Gallery of Modern Art’ta (GoMA) yer alan “Marlie Mul: This Exhibition Has Been Cancelled”a (Marlie Mul: Bu sergi iptal edilmiştir) gelenler sadece bu serginin iptal edildiğine dair 21 yazıyı görüp hayal kırıklığına uğrayabilir. Halbuki bu iptal duyuruları Marlie Mul tarafından hazırlanan serginin ta kendisi…

Eserleri içinden çıkararak boş galeriyi bir sanat ürünü olarak sunan serginin küratörü Will Cooper, bu sayede sabit bir mekanda sürekli değişen sergilerin değerini de sorgulama fırsatı yarattıklarını düşünüyor. Berlin’de yaşayan Hollandalı sanatçı Mul ise sanatseverlere sanata dair beklentilerini gözden geçirmeye ittiklerini söylüyor.

Her türlü aktiviteye açık

Galeri şu an bomboş olsa da, 5 ay sürecek sergi boyunca alanın yoga dersleri, film gösterimleri, hatta halıda bowling’e bile ev sahipliği yapması bekleniyor. Tabii ki süreçte başka sanatçıların da burada eserleriyle yer almak için başvurma şansı olacak.

Sanatçıların ziyaretçilere yaptıkları bir “şaka” ile dikkatleri çektiği ilk sergi “Marlie Mul: This Exhibition Has Been Cancelled” değil. Daha önce de Maurizio Cattelan sergi mekanın kapısına İtalyanca “Birazdan döneceğim” yazıp sergi süresi boyunca kapıları kapalı tutmuştu.

26 Mayıs’ta başlayan sergi 29 Ekim’e dek GoMA’da sürecek.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:50:02