Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Perşembe Sineması gösterimleri SALT Galata’da devam ediyor. Sonbaharı kışa bağlayan içinde bulunduğumuz bu dönemde perşembe akşamlarını SALT Galata’nın oditoryumunda film izleyerek geçirmek isteyenler için ilgi çekici bir seçki sunuluyor.

Kollektivet (Komün), 2016

9 Kasım, 19.00

1970’lerde Kopenhag’da bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan Erik’e ailesinden büyük bir ev miras kalır. Kızları Freja’yı da alarak kentin zengin semtlerinden birinde yer alan bu eve yerleşen Erik ile eşi Anna, burada düşledikleri komün hayatını kurmaya karar verirler. Arkadaşlarının yanı sıra tanıdıklarını davet ettikleri eğlenceli ev toplantıları, partiler ve akşam yemekleri ile başlayan komün tecrübeleri ilk etapta çifti memnun eder. Bir süre sonra, hem aynı çatı altında gelişen arkadaşlık, sevgi ve birliktelik duyguları hem de komünün kendisi yasak bir aşk sebebiyle derinden sarsılacaktır.

Film 66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne aday gösterildi.

Home Movie (Evde Çektik), 2001 

16 Kasım, 19.00

Yönetmen Chris Smith, 2001 yapımı belgesel filmi Home Movie’de (Evde Çektik) Chicago’da otomatik cihazlarla donatılmış bir evden Hawaii ormanlarında bir ağaç eve, Louisiana’da bir yüzen evden Kansas’ta terkedilmiş bir füze deposuna beş sıra dışı mekâna konuk oluyor. Evin anlamı ve bireyin toplum içindeki yerine dair bir sorgulamayı mümkün kılan belgesel, bu evlerin benzersiz ve yaratıcı sahiplerinin tuhaf hikâyelerini mimari olasılıklar ile ilişkilendiriyor.

Aquarius (2016)

23 Kasım, 19.00

Clara, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki sahil kenti Recife’de, deniz kenarında yer alan Aquarius sitesinin son sakinidir. Kentsel dönüşüm kapsamında, 1940’da inşa edilmiş olan sitenin yıkılarak yerine çok katlı bir rezidans yapılması planlanır. Evinden ayrılmayı reddeden 65 yaşındaki Clara, inşaat firmasının planlarına karşı koyarak artık hayatta olmayan eşinin yanı sıra çocukları, arkadaşları ve kendine dair anılarını koruma mücadelesine girişir.

Film 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve Queer Palmiye ödüllerine layık görüldü.

BLOKI (2017)

30 Kasım, 19.00

Yönetmen Konrad Królikowski’nin 2017 yapımı belgesel filmi, Polonya’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında komünist rejim tarafından inşa ettirilen, wielka płyta [the great panel] veya “bloki” olarak adlandırılan çok katlı apartman komplekslerinin hikâyesini anlatır. İnşa sürecinde karşılaşılan güçlükleri mimarların anlatıları üzerinden detaylandıran BLOKI, yapıların eski ve yeni sakinleriyle yapılan görüşmeler eşliğinde buradaki gündelik yaşamı keşfe çıkar. Królikowski, bu yapı tipine dair karşıt görüşlere yer verdiği belgeselinde, “bloki”nin tartışmalı tarihine ışık tutuyor.

Dare mo shiranai, (Kimse Farketmiyor), 2004

7 Aralık, 19.00

Dare mo shiranai (Kimse Farketmiyor), anneleri Keiko tarafından terk edildikten sonra Tokyo’da, küçük bir apartman dairesinde başlarının çaresine bakmak zorunda kalan dört kardeşin hikâyesini anlatır. Keiko, okula bile göndermeyerek dış dünyadan izole bir yaşam sürmeye mahkûm ettiği çocuklarını bunun bir oyun olduğuna inandırmıştır. Genç kadının ortadan kaybolmasıyla dengeler değişir ve 12 yaşındaki Akira dışarıyla iletişim kurarak ailesini geçindirme sorumluluğunu üstlenir. Artık, kardeşler için dört duvar arasındaki küçük dünyalarında, kendi koydukları yeni kurallarla hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır.

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Dare mo shiranai’nin Altın Palmiye’ye aday gösterildiği 57. Cannes Film Festivali’nde, filmde Akira rolünü canlandıran Yûya Yagira ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:50:00