Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Pablo Picasso’nun sevgilisi Dora Maar’dan özür dilemek için içine onun portresini çizerek hediye ettiği yüzük açık artırmaya çıkıyor.

Sotheby’s Londra’da yapılacak müzayede ile yeni sahibini arayan yüzük, sanat tarihinin en dramatik aşk ilişkilerinden birinin tanığı. Picasso tarafından bir münakaşanın ardından ilham perisi Maar’dan özür dilemek için tasarlanan obje, Maar’ın renkli kurşun kalem ve mürekkep ile çizdiği oval portresi ve minyatür resmi saran çiçeklerle süslü metal bir çerçeveden oluşuyor.

1997’deki ölümüne kadar Dora Maar’ın hatıra olarak sakladığı yüzük bugüne kadar onun şahsi arşivleri arasında yer alıyordu. Dramatik hikayeye sahip parçanın 300 ila 500 bin paund arasında satılması bekleniyor.

Yüzüğün hikayesinde başka bir yüzük daha var

James Lord’un 1993 tarihli Picasso and Dora’sında anlattığına göre bu yüzüğü yaratan kavganın arkasında başka bir yüzük yer alıyor. Picasso, Maar’a bir eserini yakut bir yüzük karşılığında vermeye ikna ettiği için kızgındır. Kızgınlık tartışmaya dönüşür ve Maar mücevheri Picasso’nun parmağında çeker, yüzükse kıyısında yürüdükleri Seine Nehri’ne düşer. İki aşık da tartışmadan dolayı pişman olur. Maar nehrin su seviyesi alçaldığı zamanlarda sürekli yüzüğün görünüp görünmediğini kontrol etmeye başlar. Bu sırada Picasso “Bague de forme ovale. Portrait de Dora Maar” adlı bu yüzüğü yapar ve ona hediye eder.

Pablo Picasso, Bague de forme ovale. Portrait de Dora Maar, 1936–39, (Sotheby’s London)

Yüzüğün Sotheby’s Londra’nın 21 Haziran’daki “Actual Size” (Gerçek Boyutlu) temalı açık artırmasında satışa sunulması bekleniyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-16 20:59:33