Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Berlin’deki Gemäldegalerie’ye girenler ilk bakışta bir cumartesi öğleden sonrası kardan kaçan sanatseverler gibi görünse de aralarında koreograf Wayne McGregor, İrlandalı romancı Colm Tóibín, baharda 50 yıllık retrospektifiyle Tate Modern’a sarmaya hazırlanan Joan Jonas gibi isimler vardı. Hatta dikkatli gözler mimar David Adjaye, kültür teorisyeni Homi K Bhabha, tiyatro yönetmeni Selina Cartmell ve opera yönetmeni William Kentridge’i de yakaladı. Tüm bu yıldız isimler neden adını bile duymadığımız genç isimlerin eserlerini inceliyordu?

Gizemli geceyi düzenleyen, genç sanatçıları yıldızlarla bir araya getirmeyi amaçlayan Rolex’ti. Bu yıl ilk kez düzenenlenen bir usta-çırak girişimi olan “Mentor and Protégé Arts Initiative” adlı proje iki yılda bir dünyadan genç yetenekleri taramayı ve onları başka ülkelerden sanatçılarla eşleştirerek iş birliğine yönlendirmeyi hedefliyor.

Ustalar da çıraklar da kazanıyor

Aralarında Gravity’nin yönetmeni Alfonso Cuarón, besteci Philip Glass, Mozambikli yazar Mia Couto, tiyatro yönetmeni Robert Lepage, mimar David Chipperfield ve koreograf Ohad Naharin’in de aralarında bulunduğu mentorların 100 bin İsviçre frangı alacağı programda genç sanatçılar 40 biner İsviçre frangı alacak. İkililer en az 6 hafta birlikte çalışacaklar.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 13:02:59