Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Saint Benoît Fransız Lisesi, Erol Makzume’nin koordinatörlüğünde, “Pierre Loti ve Hasan (Hassan) Silüetleri, 2. Meşrutiyet öncesi portreler” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Pierre Loti ve Hasan Silüetleri, 2. Meşrutiyet öncesi portreler sergisinin açılışı, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter’ın himayesinde 24 Ekim 2017 Salı Günü saat 18:30’da, Saint Benoît Lisesi’nin sergi salonu La Galerie’de yapılacak.

1900’ler Osmanlı’sı ve İstanbul’u

Gösterimi bir ay sürecek sergi Erol Makzume‘nin yıllar boyu yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkan eserlerden oluşuyor. Sergide yer alan Hassan imzalı 1905-1906 yılına ait eserler(litografiler), İstanbul’un yabancı kordiplomatiği, Osmanlı Hükümet mensupları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmediyor.

Bu serginin gizli kahramanı yazar, Fransız Akademisi üyesi, Fransız devlet adamı ve en önemlisi Türkiye sevdalısı Pierre Loti. Çünkü bu eserlerin sahibi ”Hassan” mahlaslı kişi, Pierre Loti’nin kumandasındaki, Fransız Elçiliği’ne bağlı yardımcı gemi ‘La Mouette’ te görevli ‘Robert de Guiroye‘ adlı subayın ta kendisi. Subayın, Cercle d’Orient, Pera Palas Balo Salonu, Tepebaşı Tiyatrosu gibi dönemin önemli sosyal kulüplerinde uzun zaman geçirdiği, fotoğraf çekimlerinden faydalanarak akşamları gemisi “La Mouette”e döndüğünde çizimleri yaptığı düşünülüyor.

Tarihi yelpaze

Sergide yer alan diğer bir eser, Osmanlı Saray Ressamı Fausto Zonaro’nun İstanbul görüntüleri ile bezediği parşömen bir yelpaze. İngiliz Elçisi Philip Currie ile eşinin, 1895’te yabancı diplomatik misyona ve İngiliz Elçiliği personeline verdiği davette, parşömeni misafirlerine imzalattırdıktan sonra boş alanları Zonaro’dan İstanbul görüntüleri ile doldurmasını istemişler. Yelpaze 1890’lı yıllarda, dünya siyasetini yön veren diplomatların imzaları ile, bir başka tarihi belge niteliği taşımaktadır.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:42:02