Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

İranlı sanatçı Sanam Khatibi, Rönesans dönemi tablolarını güçlü kadın figürleriyle yeniden yaratıyor. Birkaç yıl önce Lucas Cranach‘ı keşfettikten sonra döneme ve geçmiş sanatçılara ilgisini fark eden Khatibi, Rönesans imgelerine dayanan, gerçeklikten biraz kopuk büyülü bir dünya resmediyor. Sanatçı aynı zamanda Frida Kahlo, Hieronymus Bosch ve Henry Darger‘dan etkilenmiş.

Rivers in our mouths, Sanam Khatibi

Khatibi, Hollandalı ressam, Hieronymus Bosch’un Dünyevi Zevkler Bahçesi’ndeki, (”The Garden of Earthly Delights’’) çiftleri ve erkekleri silip onların yerine muhteşem bir manzara içerisinde dans eden avcı kadın figürleri yerleştiriyor ve yapıtlarından şöyle bahsediyor: “Bence yaptıklarımın temeli, ilkel dürtlerimize ve iktidar yapılarıyla olan ilişkilere dayanıyor. Baskınlık ve boyun eğme konusundaki bulanık ilişkileri sorguluyorum. Güce, şiddete ve duygusallığa karşı duyduğumuz çelişkili hisler ve bu kavramların birbiriyle olan ilişkisiyle ilgileniyorum.”

Khatibi’nin çalışmaları

“With the valour of my tongue”

“I thought you’d might like to dance”

“With tenderness and longing”

“Rivers in our mouths”

“No one’s going quietly”

“To save her I would murder the world”

“A version of loveliness”

Khatibi, Eylül ayında Brüksel Galeri Haftası için, Rodolphe Janssen galerisinde işlerini sergileyecek. Kasım ayında ise, Los Angeles’taki, Various Small Fires’da bir sergide olacak. 

Kaynak: creator.vice.com

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:55:30