Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

“Kibir, en sevdiğim günahtır” Şeytanın Avukatı

Bu sözler Şeytanın Avukatı filminin final sahnesinde John Milton’ı, nam-ı diğer şeytanı canlandıran Al Pacino’nun dudaklarından dökülür. Kutsal kitaplarda şeytanı cennetten kovduran, Sezen Aksu‘nun deyimiyle “canavar gibi kapıda bekleyen” kibir, insan için de hiçbir hikayede iyi bir son getirmez…

Kare (The Square) filminin Christian J.’i bize “kibir” duygusunu ve “kibirli kahramanları” yeniden hatırlattı. Ayşegül Sönmez’in bu haftaki yazısında dikkat çektiği, bize her beyaz kadar tanıdık ve nefes mesafesinde yakın, çağdaş sanat dünyasının yükselemeyen kibirli öznesinden yola çıkıp; gerçek hayattan, edebiyattan, müzikten, sinema ve dizilerden 10 karakter seçtik:

1- Kare (The Square), Christian J.

Ruben Östlund‘un son filminin başkahramanı. İsveç’in yıldız sanatçılara, en önemli avangard sergilere yer vermesiyle tanınan sükseli çağdaş sanat müzesi X-Royal’ın küratörü. Göçmenlerin yaşadığı apartmana girmekten bile çekinecek kadar korkak, sonunu getirecek olaylar zincirinde kibirden asla ödün vermeyecek kadar sabit fikirli.

2- Joseph K, Joseph K

Kafka uyarlaması oyunda Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer. (Merak edenler oyunu, 29 Kasım’dan 28 Aralık’a kadar DasDas İstanbul’da izleyebilir)

3- Mick Jagger

Ona, kibirli diyen Carly Simon. Şehir efsanesi der ki  şarkının adı “You’re so Vain” doğrudan Mick Jagger’a hitap eder. Şarkının kahramanının “kayısı renkli atkı” ile tarif edildiğine ve sözlerin “Bu şarkının bile senin hakkında olduğunu zannediyorsun değil mi?” diye devam edişine bakılırsa kibrin sahibinin Jagger olması pek uzak bir ihtimal değil.

4- Profesör Kein, Körleşme

5- Prens Fabrizio Salina, Leopar

Lampedusa’nın Leopar kitabında Bourbon Krallığı çökerken Prens Fabrizio Salina’nın tüm görkemli dünyasının, soylu ailesinin ikiyüzlülüğüne içkin o bir türlü kopamadığı geleneklerin elinden kayıp gidişini görüyoruz. Hem de bu sefer ardından gelen nesli kabul etmekten başka seçeneği yoktur kibirli öznemizin. Ayrıca Fabrizio Salina’yı Visconti’den de izleyebilirsiniz.

6- Kevin Lomax, Şeytanın Avukatı

Filmde, müvekkillerinin suçlu olduğunu bilse dahi onları adaletin elinden kurtarmaya çalışan hırslı avukat Kevin Lomax (Keanu Reeves), işinde hızla yükselmeyi de başaracaktır. Ama nereye kadar ve hangi bedellerle?

7- Dorian Gray, Dorian Gray’in Portresi

Oscar Wilde‘ın yayımlanmış tek romanının başkahramanı Dorian Gray genç ve yakışıklıdır. Kusursuz güzelliğini koruma kaygısı onu haz ve ölümsüz güzellik için ruhunu şeytana satmaya kadar götürecektir.

8- Iron Man, Iron Man

Marvel evreninin en zengin, en güçlü ve en kendini beğenmiş kahramanı Tony Stark… Kibrini yansıttığı zalim esprileriyle evrenin en eğlenceli karakteri olmayı başarsa da Demir Adam’ın hemen her macerası kibrine yenik düşüp sonradan yıktıklarını düzeltmeye çalışarak geçer.

9- Patrick Bateman, Amerikan Sapığı

Şeytanın Avukatı gibi bir roman uyarlaması olan Amerikan Sapığı’nın başkahramanı Patrick Bateman, mükemmel bir müzik zevkine, mükemmel bir vücuda ve mükemmel bir eve sahiptir. Oysa görüntüdeki bu mükemmeliyetin çok uzağında karanlık bir zihne sahiptir.

10- Kibirli Şirin

Kibrin en sevimli ve en mavi hali… Kibirli Şirin elinden aynasını, saçından çiçeği asla eksiz etmez ve sürekli kendine güzel olduğunu söyler.

 

İLGİLİ HABER

Kare: Çağdaş Sanatın İflası ya da Kibirli Öznelerin Yükselemeyişi

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-22 12:53:53