Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Sanatçıları piyasa ile buluşturan Artfinder sitesininin 1533 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankete göre İngiltere ve Amerika’da bile sanatçıların ekonomik durumu hiç parlak değil. İngiltere’deki sanatçıların büyük çoğunluğu yılda 5 bin sterlinden (26 bin 400 TL) az, ABD’dekilerin çoğunluğu da 10 bin dolardan (39 bin 300 TL) az kazanıyor.

“Artist Income Project” (Sanatçı Gelir Projesi) adlı katılımcıların bilgilerini anonim olarak paylaştığı çalışma bağımsız sanatçılara odaklanıyor. Bu kişiler eserlerini bir galeri aracılığıyla değil, direkt satmayı tercih ediyor.

Araştırmanın The Art Newspaper’da yer alan detaylı sonuçları şu şekilde: İngiltere’den ankete katılan 823 sanatçının yüzde 55.1’i yılda bin ila 5 bin sterlin arasında gelir elde ederken yüzde 17.7’si 5 bin ila 10 bin sterlin arasında bir kazanca sahip. Yani İngiltere’de sanatçıların yüzde 82.1’i 10 bin sterlinin altında kazanıyor, oysa 2013 yılında yapılan ankette bu oran yüzde 72 ile sınırlıydı.

Amerika’da da tablo farklı değil; orada da sanatçıların yüzde 75.2’si yılda 10 bin dolardan az kazanıyor. Kadın sanatçıların maddi durumu ise erkek sanatçılara göre daha kötü. Erkeklerin yüzde 23’ü yılda 10 bin sterlinden fazla gelir elde ederken, kadınların sadece yüzde 16’sı bu sınıra geçebiliyor.

Sanatçıların yarısı sanatla geçinemiyor

Oranlar sadece ABD ve İngiltere’ye ait olsa da dünya çapında da sonuçlar farklı değil. Bünyesinde dünyanın farklı noktalarından 10 bin sanatçı barındıran ağın verilerine göre sanatçıların neredeyse yarısı (yüzde 47) sanattan elde ettikleri gelirin toplam gelirlerinin dörtte birinden az. Hatta yüzde 15, hayatlarını idame ettirebilmek için aynı anda tam zamanlı bir iş yapıyor.

Galerilerle çalışanlar için de durum pek farklı değil. Bir aylık sergi için 100 bin sterlinlik gelir hedefleyen bir sanatçı yüzde 50’lik komisyon, vergiler ve atölye masrafları düşüldüğünde eline geçen net gelir 10 bin sterlini bulmuyor. Üstelik aynı galeride bir daha sergi açması en az 1,5 yıl sürüyor.

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-02-20 01:24:13