Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Artist Against adlı sanatçı oluşumu, Documenta 14’ün tüm izleyici ve katılımcılarına kamuoyuna açık bir mektup yazdı. Bu yıl ilk kez Almanya dışına çıkarak Yunanistan’da gerçekleşen Documenta 14’ün Atina’daki “Learning from Athens” etkinliğine denk gelecek şekilde yapılan açıklamanın özeti şu şekilde:

“Bu şehrin insanlarından tüm misafirlerimizin dikkatine. Zor günler geçiriyor ve çaba gösteriyoruz fakat bu yeterli değil. Atina’dan öğrenmeye geldiğinizi söylüyorsunuz. O zaman belediye başkanının organize ettiği festivalin dışına çıkın. Gözlerinizi açın ve sokağın sesini dinleyin. Bu sokaklarda illegal olarak yaşayan, geri gönderilme korkusuyla sinmiş binlerce kişinin sessizliğini duyun. Bu şehirde mülteciler ve sanatçıların birlikte var olmaya çalıştığı derme çatma yerler boşaltılma tehdidi altında. Gerekirse şiddet kullanılacak. Temel insani haklar ayaklar altında, yardım kuruluşlarına izin verilmiyor.

Documenta’nın bunlara susması kabul edilemez. Mültecilerin sadece toplama kamplarında yaşamasına izin veriliyor. Documenta 14 azınlığın sesini duyurmak istediğini söylüyor. İşte biz o azınlığız. Cinsiyetimiz yok, mülteciyiz, modern zamanların günah keçileriyiz. Aynı şehirde aynı sokaklardayız sizinle ama bizi görmüyorsunuz.

“ATİNA’YA BAKIN VE ÖĞRENİN. BELEDİYE VE DEVLETİN POLİTİKALARINA ORTAK OLARAK GETTOLAŞTIRILMAMIZA NASIL ORTAK OLDUĞUNUZA BAKIN. DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR.

“TÜM KAMPLARI KAPATIN, ARANIZDA YAŞADIĞIMIZ BARAKALARI DEĞİL. BUNUN İÇİN BİRLİK OLALIM VE TÜRKİYE İLE AB ARASINDAKİ UTANÇ ANLAŞMASINA KARŞI BÜTÜN SINIRLARI AÇALIM”

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:32:47