Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Yolu Maslak, Ümraniye gibi korkunç İstanbul semtlerinden ya da hepsi birbirinin aynı İç Anadolu şehirlerinden geçen herkes elinde sihirli bir değnek olmasını hayal etmiştir. New York’ta yaşayan sokak sanatçısı Tom Bob ise sihirli değnek dilemek yerine eline fırçayı alıp şehrin sıkıcı detaylarını renklendirenlerden. Üstelik bunu yaparken oraların sakinlerini mutlu etmeyi de başarıyor.

Bob’un yolu henüz ne yazık ki yakınlarımıza düşmese de New York City, New Bedford, Massachusetts’te yarattığı eserlerle objeleri çizgi filmlerdekine benzer bir ruhla canlandırabildiğine dair elimizde epeyce kanıt var. Su saatleri, tesisat boruları, işlevsiz çatılar ve kanalizasyon kapakları onun elinde animasyon timsahlara, yılanlara, kuşlara, balıklara hatta maymunlara dönüşüyor.

Dünyada tek değil

Tom Bob’u örnek almak ya da onun gibi daha çok sokak sanatçısı tanımak istiyorsanız Fransız OakOak ve Québec’li Roadsworth’ün işlerini de araştırabilirsiniz. Unutmayın, her yerde sanata bir yer mutlaka var, en büyük çirkinliklerin içinde bile…

 

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2017-12-15 23:44:55