Şifreniz Mail adresinize gönderilecektir.

Gişe rekoru uyarısı: Whitney, New York’ta neredeyse 30 yılın ardından gerçekleşecek ilk Andy Warhol retrospektifini yapmaya hazırlanıyor.

Andy Warhol’u ne kadar tanıyorsunuz? Whitney Museum of American Art adının da hakkını vererek 20 yüzyılda Amerikan sanatının adı en çok anılan sanatçılarından olan Warhol’a dair bildiklerimizi (aslında bilmediklerimizi) tam da bu soruyla gündeme taşıyor.

Serginin organizatörü küratör Donna De Salvo “Ona dair keşfedecek çok şey var” diyor. Ve ekliyor: “Kişiliği o kadar ön plandaydı ki sanatına odaklanamadık. Serginin amacı onu yapmak!” Çünkü Warhol dünya çapında en çok tanınan sanatçılardan olmasına rağmen bilinen eserleri 60’lardan kalma teneke çorba kutuları, kola şişeleri, Jackie O ve Marilyn Monroe figürleri gibi birkaç çalışma ile sınırlı.

                       

“Warhol’un sanatı 60’lardan sonra reddedildi”

De Salvo’nun organize ettiği sergi ise Andy Warhol’un faaliyet gösterdiği tüm alanları ve dönemleri bir araya getirmeyi planlıyor. Ziyaretçiler 1950’lerden kalma reklam illüstrasyonlarını, 70’lerdeki deneysel filmlerini ve 80’lerde çizilen kafatası resimlerini bir arada görebilecek. Amerika’nın favori pop-art sanatçısına adanacak geniş kapsamlı retrospektif Whitney’s Meatpacking District binasında Kasım 2018’de gerçekleşecek. Daha sonra 2019 ilkbaharında San Francisco Museum of Modern Art’a 2019 sonbaharında ise Art Institute of Chicago’ya taşınacak.

Son olarak 2002’de Los Angeles Museum of Modern Art’ta ABD’nin son büyük Warhol retrospektifi gerçekleşmiş. Ancak küratör Ivan Karp, sanatçının 1966’dan sonraki işlerini “süs” ve “dekoratif” olarak tanımlamıştı. De Salvo’nun yeni retrospektifinin bakış açısı ise aksine Warhol’un 60’lar dışındaki çalışmalarının yok sayıldığı yönünde…

Daha fazla yazı yok
Lütfen bekleyin.

Bültenimize üye olun

Haber ve etkinliklerimizin bildirimlerini almak ister misiniz? Aşağıdaki kutulara e-posta adresinizi ve isminizi girin, ilk haberdar olan siz olun.
2018-01-21 06:52:13